سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

آغاز طرح پرروش ماهی در سد رزه شهرستان درمیان - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز طرح پرروش ماهی در سد رزه شهرستان درمیان

برای نخستین بار در سد رزه شهرستان درمیان 22هزار قطعه بچه ماهی رهاسازی شد.

نوروزی مقدم مدیر عامل شرکت توانمند ساز شیلات استان گفت در مرحله نخست طرح بزرگ پرورش ماهی در سد رزه تعداد 22 هزار قطعه بچه ماهی از انواع کپور، بیگ هد، فیتوفاک و آمور رها سازی شدند و تا پایان هفته آینده این تعداد به صد هزار قطعه بچه ماهی افزایش می یابد.

وی، با بیان این که این ماهی ها از نوع ماهی های گرمابی هستند، اضافه کرد: برای خرید و حمل این تعداد بچه ماهی و همچنین تهیه خوراک آن ها مبلغ 300 میلیون تومان هزینه شده است.

مدیر عامل شرکت توانمند ساز شیلات استان که وابسته به بازنشستگان نیروهای مسلح نیز می باشد در ادامه خاطر نشان کردک به علت افت دمای شدید هنگام رها سازی قریب 30 درصد بچه ماهی ها تلف شده اند.

وی وجود سدرزه را نعمتی بزرگ و هدیه ای گران بها از سوی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به مرزنشینان غیور درمیانی بر شمرد و ادامه داد: بزرگترین سد مخزنی استان علاوه بر توانایی مشروب سازی قریب 600 هکتار از اراضی پایین دست خود زمینه ساز افزایش سفره های آبی در مناطق رزه و مورتیغ می شود که این خود موجب رونق صنعت کشاورزی است.

نوروزی مقدم توسعه صنعت شیلات درمیان را از دیگر برکات وجود این سد برشمرد و یاد آور شد: توسعه شیلات درمیان زمینه ساز افزایش تولید ناخالص درمیان و شکوفایی اقتصادی شهرستان می شود.

وی با بیان این که 12 خانوار از بازنشستگان نیروهای مسلح از مزایای این طرح بهره مند می شوند، تصریح کرد: این طرح به منظور افزایش تولید در راستای تحقق حماسه اقتصادی و با هدف ارتقاء سلامت و امنیت غذایی شهروندان درمیانی و مردم خراسان جنوبی اجرا می شود