جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

آغاز طرح مرحله دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز طرح مرحله دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین

خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان گفت:  این طرح تا ۲۰ روز آینده ادامه دارد.
 
دادفر به دامداران توصیه کرد: از خرید و فروش و نقل و انتقال کنترل نشده دام، همچنین از تردد غیر ضروری پرسنل و ماشین‌آلات بین واحد‌های دامی و مراکز پرخطر مانند میادین دام خودداری و ضمن همکاری با اکیپ‌های واکسیناسیون،تمامی شرایط بهداشتی- قرنطینه‌ای را رعایت کنند.
 
وی افزود: در این طرح صاحبان دام‌های سنگین باید با هماهنگی با اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی دامداران استان و سایر شرکت‌های تعاونی شهرستانی، برای تهیه واکسن اقدام کنند.
 
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان گفت: دامپزشکی استان در صورت تامین واکسن توسط دامداران آمادگی انجام تزریقات رایگان را در بازه زمانی اجرای طرح در واحد‌های دامی دارد.

دادفر افزود: دامهای دامداری‌هایی که در مرحله ی قبلی واکسیناسیون نسبت به خرید و تزریق واکسن تب برفکی اقدام نکرده اند،  در معرض خطر بیشتر ابتلای  به این بیماری هستند، ‌که تاکید می‌شود برای پیشگیری، نسبت به تامین واکسن بهادار برای دامداری‌های خود سریعتر به اتحادیه یا شرکت‌های تعاونی دامداران شهرستان مراجعه کنند و برای تزریقات رایگان با شبکه‌های دامپزشکی هماهنگی لازم را انجام دهند.
 
وی گفت: تب برفکی یک بیماری حاد و خطرناک واگیر ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم ازجمله گاو وگوسفند شده و موجب ضرر‌های اقتصادی زیادی در صنعت دام کشور می‌شود.

دادفر افزود: بیماری تب برفکی با علائم لنگش و ایجاد زخم‌های شدید در دهان و لثه باعث کاهش وزن، کاهش شیردهی و بروز خسارات اقتصادی فراوانی می‌شود.