سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در خراسان جنوبی ازشنبه - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در خراسان جنوبی ازشنبه

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکزخراسان جنوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: گروه هدف این طرح تمامی افراداجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در خراسان جنوبی بالاتر از ۳۰ سال شامل افرادی که قبل از 29 اسفند 68 متولد شدند و بیماران کلیوی و زنان باردار در همه گروه های سنی هستند.

دهقانی فیروزآبادی افزود: شناسایی افراد بیشتر، شروع مراقبت و درمان در بيماران مبتلا به فشارخون بالا، افزايش آگاهي جامعه نسبت به عوامل خطر، پيامدها و اهميت تشخيص زودرس و کنترل فشارخون بالا از اهداف کلي اجراي اين طرح ملي است.

وی گفت: بیماری فشار خون بالا، اولین عامل خطر در مرگ و ایجاد ناتوانی است و این عامل خطر تا حدود زیادی قابل پیشگیری و البته کاملا قابل کنترل است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: هم اکنون جمعیت بالای ۳۰ سال استان 385 هزار و 301 نفر است که از این تعداد تا کنون 158 هزار و 824 نفر برای دریافت خدمات خطرسنجی قلبی عروقی از جمله کنترل فشارخون حداقل یکبار به پایگاه ها و مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت مراجعه کرده اند و از این تعداد 30 هزار و 944 نفر  به عنوان بیمار فشارخونی شناسایي شدند و تحت مراقبت قرار دارند.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه درصورت کاهش فشارخون  به اندازه ۱۰ میلیمتر جیوه، 15 درصد خطر سکته قلبی، 50 درصد نارسایی قلبی، 38 درصد سکته مغزی  و 10 درصد خطر مرگ کاهش می یابد، گفت: این طرح به صورت حضوری و غیر حضوری اجرا می شود که در روش اجرای حضوری پذیرش افراد گروه هدف در پایگاه های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت و همچنین در ایستگاه های غربالگری ادارات، سازمان ها و در ایستگاه های موقت همکار مجری طرح صورت می گیرد و در روش اجرای غیر حضوری، فرد از طریق تکمیل پرسشنامه الکترونیک در وب سایت  معرفی می شود.
وی زمان اجرای طرح را از  28 اردیبهشت تا ۱۵ تیر و در دو مرحله اعلام کرد و افزود: این دو مرحله شامل مرحله آموزش و اطلاع رسانی از ۲۸ اردیبهشت تا پایان برنامه و مرحله غربالگری از ۱۷ خرداد تا  ۱۵ تیر است.