سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

آغاز برداشت کلزا در طبس خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز برداشت کلزا در طبس خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، برداشت محصول كلزا با به کارگیری یک دستگاه کمباین بومی مجهز به آغاز برداشت کلزا در طبس خراسان جنوبیهد مخصوص برداشت، در طبس انجام می شود.
 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس، متوسط عملکرد محصول كلزا در شهرستان طبس را 1600 كيلوگرم در هر هکتار اعلام کرد و گفت: پیش بینی می شود در مجموع حدود 15 تن محصول کلزا از زمینهای طبس برداشت شود.
هايولا420، هايولا50، هايولا 4815 و آگامكس از عمده ارقام كلزاي کشت شده در طبس است.
بخشایی افزود: تهيه و توزيع بذور با كيفيت يارانه دار، توزيع كودهاي پايه فسفره و پتاسه، توزيع رايگان كود مکسویل و کود زیستی اصلان هیومیک، ارائه توصيه هاي تغذيه اي لازم، توزيع رايگان سموم مبارزه با عوامل خسارتزا(علف هاي هرز، آفات و بيماريها)، نظارت مستمر بر مرحله داشت، ارائه خدمات فنی و کارشناسی وتجهيز و راه اندازي يك دستگاه كمباين مجهز به هد مخصوص برداشت كلزا، از اقدامات جهاد کشاورزی طبس برای حمایت از كلزاکاران این شهرستان است.
وی  گفت:  برای بررسی سازگاری و مقایسه عملکرد محصول كلزا، مزرعه مشاركتي مقایسه ارقام در روستاي محمدآباد طبس در سطح نیم هكتار شامل 4 رقم هايولا420، هايولا50، هايولا4815 و آگامكس ايجاد شده است.
شایان ذکر است در سال زراعی جاری خرید كلزا به صورت تضمینی با قیمت هر کیلوگرم  34398 ریال توسط شرکت بازرگاني غله استان با مباشرت شرکت تعاونی روستایی انقلاب طبس انجام می شود.