جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

آغاز برداشت زیره سبز در آیسک - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

آغاز برداشت زیره سبز در آیسک

آغاز برداشت زیره سبز در آیسک


برداشت زیره سبز(کرابیه)از مزارع زیر کشت در بخش آیسک شهرستان سرایان آغاز شد

برداشت زیره سبز(کرابیه)از مزارع زیر کشت در بخش آیسک شهرستان سرایان آغاز شد.

رئیس مرکز جهاد کشاورزی آیسک با بیان اینکه سطح زیر کشت این محصول بسته به شرایط آب و هوایی و قیمت در سالهای مختلف متفاوت است، گفت: در سال زراعی جاری حدود ۷۵۰هکتار از مزارع آیسک به این کشت اختصاص یافت.

آقای خزیمه افزود: متأسفانه در اثر سیل و تگرگ خسارت عمده ای به مزارع کشاورزان وارد شد وپیش بینی می شود تولید زیره در مزارع آیسک ۵۰درصد کاهش یابد.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان سرایان هم گفت: با توجه به دو عامل قیمت و بارندگی، سطح زیر کشت این محصول در شهرستان سرایان در سالهای مختلف بین هزار و 200 تا هزار و 600 هکتار متفاوت است .

آقای سلیمانی افزود: در سال زراعی جاری هزار و 400 هکتار از اراضی شهرستان سرایان زیر کشت این محصول قرار گرفته است .

به گفته وی زیره سبز یک محصول مزیت دار برای این منطقه است و با توجه به مصرف کم آب(دو تا ۳ آبیاری) در سال جاری از سوی کشاورزان استقبال شده است.

وی افزود: در سال جاری به دلیل وقوع تگرگ و بارندگی های سیلابی ۴۰% به مزارع این شهرستان خسارت وارد شده است..

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان سرایان گفت: پیش بینی می شود از سطح ۷۵۰ هکتار مزارع قابل برداشت زیره سبز در شهرستان سرایان که عمده آن در بخش‌ آیسک قرار دارد، ۳۵۰ تن محصول زیره برداشت شود.

وی افزود: با توجه به قیمت 15 هزار تومانی هر کیلو گرم زیره سبز ،در سال جاری ۵ میلیارد تومان درآمد کشاورزان از این محصول خواهد بود.

سلیمانی با اشاره به اینکه محصول زیره نقش عمده ای دربه کارگیری نیروی انسانی دارد اظهارکرد: زیره سبز در وجین و برداشت محصول اشتغال‌زایی خوبی را برای شهرستان ایجاد کرده است و هر هکتار سطح زیر کشت زیره ۴۰ نفر روز کارگر نیاز دارد .

مدیر جهاد کشاورزی سرایان گفت: با توجه به اهمیت دارویی و غذایی زیره سبز وحمایت از تولید داخلی باید برنامه ریزی بهتری برای فرآوری این محصول در شهرستان و صادرات آن انجام شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.