سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

اعمال شب قدر - نمایش محتوای رمضان

 

 

اعمال شب قدر

Loading the player...

 

همچنان ‏که درک شب قدر، کاری مشکل است؛ بیان جایگاه و «قدر» شب قدر عملی است دشوار که تنها راه ‏یافتگان به آن شب عزیز می‏ توانند واقعیت و حقیقت آن را بیان دارند؛ چرا که خداوند حکیم در قرآن کریم در وصف شب قدر خطاب به پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «و تو چه دانی شب قدر چیست؟».

در مورد فضایل شب قدر باید گفت که شب نازل شدن دفعی و یک ‌جای قرآن در بیت المعمور است که به طور تدریجی طی 23 سال بر قلب نازنین پیامبر گرامی اسلام(ص) نازل شده است. همچنین عبادت و کارهای نیک، در شب قدر، بهتر است از عبادت و کارهای نیک در هزار ماه که دارای شب قدر نباشد.

 از فضائل دیگر شب قدر آنکه این شب، شب نزول و پایین آمدن فرشتگان خداوند خصوصاً بزرگ‌ترین فرشته خداوند، به زمین است و این شب، شب تقدیر و سرنوشت یک سال انسان است.

خداوند متعال در آن شب حوادث یک سال یعنی از آن شب تا شب قدر سال آینده را تقدیر می کند، زندگی، مرگ، رزق، سعادت، شقاوت و چیزهایی دیگر از این قبیل را مقدر می ‏سازد که فرشتگان به امر پروردگار، آن را انجام می دهند.

در این شب، درهای جهنم بسته می‌شود و درهای بهشت، گشوده می‌شود و شیطان در این شب بیرون نمی‌آید تا صبح آن طلوع کند و درهای آسمان و رحمت الهی بر روی بندگانش گشوده می‌شود و شب قبولی اعمال است.

مهمترین کار در این شب، اِحیا، زنده داری است. در این شب به غسل، توسل، نماز، دعا، خواندن قران، دعا برای امام زمان و زیارت امام حسین تاکید شده است .

اعمال شب‌های قدر بر دو نوع است. اعمالی که در هر سه شب انجام می‌ شود و به اعمال مشترک معروف است و اعمالی که مخصوص هر یک از شب‌های مبارک نوزدهم، بیست و یکم و بیست ‌و سوم است.

الف) اعمال مشترک شب های قدر:

1) غسل کردن که بهتر است مقارن غروب آفتاب غسل کرده و نماز عشا با غسل خوانده شود.

2) خواندن 2 رکعت نماز که در هر رکعت بعد از حمد، 7 مرتبه سوره‌ توحید را خوانده و بعد از نماز 70 مرتبه گفته شود: اَستَغفُرِاللهَ وَ اَتوبُ اِلَیهِ.

3) قرآن به سر گرفتن و خدا را به 14 معصوم (ع) سوگند دادن.

4) زیارت امام حسین(ع).

5) احیا داشتن (بیدار ماندن و عبادت کردن) در این شب‌ها. در روایات بسیاری از پیامبر(ص) و معصومین(ع) نقل شده است هر کس شب قدر را احیا کند، گناهان او آمرزیده شود.

6) فضیلت و پاداش بسیار دارد که 100 رکعت نماز خوانده شود و بهتر است که در هر رکعت بعد از سوره‌ مبارک حمد، 10 مرتبه سوره‌ توحید خوانده شود.

7)دعایی از امام زین العابدین (ع) که در مفاتیح الجنان آمده است . اللهم انی امسیت لک عبداً .... .

8) قرائت دعای جوشن کبیر.

9) طلب آمرزش از خدای متعال و درخواست از خدا جهت نیازهای دنیا و آخرت

10) ذکر گفتن و صلوات بر محمد وآل محمد علیهم السلام.

11) خواندن 2 رکعت نماز برای سلامتی امام زمان(عج) و تعجیل در ظهور آن حضرت.

12) خواندن 2 رکعت نماز برای شادی روح همه‌ درگذشتگان و اسیران خاک و 25 بار گفتن ذکر "اللهم اغفرلی لجمیع المومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات".

13) خواندن 2 رکعت نماز تقدیم به اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) و خواندن دعای توسل.

14) خواندن 2 رکعت نماز حضرت زهرا(سلام الله علیها): در رکعت اول بعد از حمد 100 مرتبه سوره قدر و در رکعت دوم بعد از حمد 100مرتبه سوره توحید.

15) خواندن سوره‌های مبارک دخان و قدر.

 

ب) اعمال مخصوص شب نوزدهم ماه مبارک رمضان:

1) صد بار ذکر " استغفرالله ربی واتوب الیه ".

2) صد بار ذکر " اللهم العن قتلة امیرالمومنین".

3) دعای اللهم اجعل فیما تقضی و تقدر من الامر المحتوم ... .

 

 ج) اعمال مخصوص شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان:

1) دعای اللهم صل علی محمد وال محمد و اقسم لی حلما یسد عنی باب الجهل ... .

2) لعن بر قاتل امیرالمومنین. صد بار ذکر "اللهم العن قتلة امیرالمومنین".

3) زیارت امام علی علیه السلام.

 

د) اعمال مخصوص شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان:

1) خواندن سوره عنکبوت و روم که حضرت صادق علیه السلام قسم یاد فرموده که خواننده این دو سوره در این شب از اهل بهشت است.

2) خواندن حم دخان.

3) خواندن سوره قدر هزار مرتبه.

4) آنکه تکرار کند در این شب بلکه در تمام اوقات دعای اللهم کن لولیک را.

 

علامه مجلسی رحمة الله علیه فرموده که هر مقدار قرآن که ممکن باشد در این شب بخواند و دعاهای صحیفه کامله را بخواند خصوصا دعای مکارم الاخلاق و دعای توبه و روزهای این شبها را نیز باید حرمت داشت و به عبادت و تلاوت و دعا به سر آورد زیرا که در احادیث معتبره وارد شده است که روز قدر در فضیلت مثل شب قدر است.