سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

اعتبار 10 میلیارد تومانی برای راه‌آهن شرق در بودجه 94 - نمایش محتوای خبر

 

 

اعتبار 10 میلیارد تومانی برای راه‌آهن شرق در بودجه 94

طرح مطالعه راه‌آهن شرق با اعتبار 10 میلیارد تومان در ردیف بودجه سال 94 قرار گرفت.

 نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر  گفت: این راه‌آهن، کشورهای آسیای میانه را به آب‌های آزاد متصل می‌کند و از لحاظ ترانزیت نقش بسزایی را در اقتصاد و توسعه سرمایه‌گذاری و رونق تولید در استان دارد.

حجت الاسلام عبادی   با بیان اینکه قرار گرفتن ردیف اجرایی راه‌آهن شرق کشور در شرایط تحریم و کاهش قیمت نفت صورت گرفته است، افزود: تصویب قطعی ردیف اجرایی راه‌آهن شرق از ارزش زیادی برخوردار است، چرا که با این شرایط هر ساله به آن بودجه‌ای تزریق می‌شود و امکان سرمایه‌گذاری خارجی نیز برای آن بوجود خواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر اعتبارات دولتی جواب‌گوی اجرای چنین طرح‌های فراملی نیست، تأکید کرد: دولت برای تسریع در اجرای خط‌ ‌آهن شرق کشور که از چابهار آغاز و از بیرجند به سمت مشهد کشیده می‌شود، باید به‌ سمت استفاده از ظرفیت‌هایی چون فاینانس و همچنین توان بخش خصوصی حرکت کند.

رئیس جمهور نیز در سفر دی ماه خود به خراسان جنوبی اتصال این استان به راه آهن سراسری را موجب تحول این منطقه دانست و گفت : دولت با اختصاص 10 میلیارد تومان اعتبار برای مطالعات این راه آهن اولین گام را در اجرایی شدن این طرح برداشت و امیدواریم با استفاده از فاینانس خارجی این طرح را زودتر از موعد مقرر در سالهای آینده عملیاتی کنیم .

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز در جریان سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی اعتبار مورد نیاز این طرح را از چابهار تا مشهد 12 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت : اجرای این طرح در خراسان جنوبی 5 هزار میلیارد تومان هزینه دارد .

نوبخت اظهارامیدواری کرده بود در صورت جذب فاینانس و مشارکت بخش خصوصی طرح راه آهن شرق سال 1399 به بهره برداری برسد .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی