سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

اضافه شدن دو منطقه به مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

اضافه شدن دو منطقه به مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، پوشش گیاهی و جانوری مناسب و اضافه شدن دو منطقه به مناطق حفاظت شده خراسان جنوبیمستعد بودن منطقه را از شاخصهای انتخاب مناطق حفاظت شده دانست و  گفت: منطقه حفاظت شده باقران در جنوب شهرستان بیرجند واقع شده که به دلیل داشتن گونه‌های جانوری باارزش و در خطر انقراض، پوشش گیاهی غنی و اکوتیپ‌های جنگلی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.
اکبری مهمترین عوامل تأثیرگذار در سیمای طبیعی این منطقه را میزان بارش، توپوگرافی و درجه حرارت اعلام کرد و افزود: در این منطقه جانورانی از جمله قوچ و میش، کبک و گیاهانی از جمله بنه، بادامشک و ارغوان مشاهده می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به تصویب منطقه کمرسرخ به منطقه حفاظت شده گفت: منطقه حفاظت شده کمرسرخ در شمال شهرستان سرایان قرار دارد که محل تردد گونه شاخص قوچ ومیش و حلقه اتصال تمام زیستگاه‌های حوزه ۴ شهرستان سرایان، قاین، گناباد و فردوس است.
اکبری با اشاره به تنوع گیاهی منطقه کمرسرخ هم گفت: در کف دره‌ها و در مسیر رودخانه‌ها ، گیاهان آب دوستی از جمله پونه، گزنه، بید، نسترن وحشی، نی و شیرین و در ارتفاعات منطقه نیز می‌توان بنه، انجیر، بادامشک و درمنه را مشاهد کرد.
هم اکنون در خراسان جنوبی 6 منطقه حفاظت شده  دارد.