جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

آشنایی با کمک‌های اولیه قبل از سفرهای نوروزی - نمایش محتوای خبر

 

 

آشنایی با کمک‌های اولیه قبل از سفرهای نوروزی

دانستن کمک‌های اولیه در سفر کمک می‌کند تا از بروز عوارض جبران‌ناپذیر جلوگیری شود.

دکتر شهریار کامرانی متخصص ارتوپد و جراح دست، در حاشیه کنفرانس ماهانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران اظهار داشت: با توجه به اینکه ایام تعطیلات و سفرهای نوروزی در پیش رو بوده، ضروری است که افراد نکاتی را در ارتباط با کمک‌های اولیه در انواع شکستگی‌ها بدانند. اولین و مهم‌ترین نکته در هر شکستگی این است که قسمت آسیب‌دیده را در یک وضعیت مناسب بی‌حرکت نگه دارند. این اندام می‌تواند از یک انگشت تا یک بازو و ساعد باشد. کمک‌های اولیه در ارتباط با یک بازوی آسیب دیده این است که توسط یک باندی آن را به گردن آویزان کنند و یا بازوی آسیب دیده را توسط یک تخته به حالت ثابت و بی‌حرکت نگه دارند.

وی ادامه داد: بین یک شکستگی بسته و یک شکستگی باز تفاوت عمده‌ای وجود دارد. بیرون زدن یک استخوان در یک حادثه پیش‌آگهی یک شکستگی است که اگر افراد بتوانند شکستگی بسته را با حداقل حرکت انتقال دهند، از شکستگی باز جلوگیری کرده‌اند.

نکته قابل توجه در انواع شکستگی‌ها، مسئله حفاظت از گردن می‌باشد، ‌افرادی که صلاحیت ندارند با کشیدن مصدوم از صحنه حادثه نه تنها کمکی نخواهند کرد، بلکه باعث ایجاد مشکلات جبران ناپذیری چون فلج شدن دست و پای مصدوم خواهند شد. در تصادفاتی که با واژگونی ماشین همراه است، در صورت نبودن فشاری مستقیم بر روی اندام فرد بهتر است که او را در همان وضعیت رها کنند تا افراد متبحر عمل نقل‌وانتقال را انجام دهند.

کامرانی حساس‌ترین قسمت را گردن دانسته و عنوان کرد: اگر دو نفر نقل و انتقال مصدوم را انجام می‌دهند لازم است که یکی از افراد گردن مصدوم را حفظ کرده و دیگری فرد را جابجا کند.

گفتنی است، اگر قفسه سینه و تنه مصدوم با خون‌ریزی همراه باشد مناسب‌ترین اقدام این است که توسط یک پارچه تمیز تا حد منطقی ( که فشار زیادی نیاید) روی آن نقطه به صورت موضعی فشار بیاورند، اما باید به این نکته توجه کرد که با بستن محل خون‌ریزی ممکن است خون به اندام نرسیده و سیاه شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از انجام کارهای قهرمانانه در بالاسر مصدوم بپرهیزید. در در رفتگی شانه ممکن است با کشیدن مصدوم تبدیل به شکستگی دررفتگی شود که به لحاظ درمانی بسیار مشکل ساز خواهد بود و در مواردی که درد یا اضطراب ناحیه‌ی صدمه دیده باعث غش کردن فرد می‌شود، لازم است او را در یک محیط صاف خوابانده و پاها را به حالت ایستاده در بیاورند تا اینگونه فشار وی متعادل شده و هوشیاری خود را به دست آورد.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران