جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

استخراج سالانه 5/6 میلیون تن انواع مواد معدنی در استان - نمایش محتوای خبر

 

 

استخراج سالانه 5/6 میلیون تن انواع مواد معدنی در استان

alt

سالانه 5/6 میلیون تن انواع مواد معدنی از معادن خراسان جنوبی استخراج می‌ شودکه در این راستان این استان در بخش ذخایر معدنی رتبه هشتم کشور را به خود اختصاص داده است.

این میزان استخراج برای فرآوری به کارخانجات استان، خارج استان، کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی صادر می‌ شود.

سالاری معاون معادن و اکتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: از مجموع 68 نوع ماده معدنی موجود در کشور 35 نوع آن در خراسان جنوبی شناسایی شده است.

وی از صدور پروانه بهره برداری برای 318 معدن استان تاکنون خبر داد و افزود: مقدار ذخایر معادن خراسان جنوبی بیش از 685 میلیون تن است.

سالاری بیان داشت: با صدور 379 فقره پروانه اکتشاف معتبر برای اشخاص حقیقی و حقوقی و سرمایه ‌گذاری بیش از 1300 میلیارد ریال برای بیش از 6 هزار و 200 نفر به طور مستقیم ایجاد اشتغال شده است.

به منظور فراهم کردن بستر لازم برای اکتشاف و تعیین ذخایر معادن استان، برای 11 شهرستان مساحتی حدود 18 هزار و 800 هکتار و تعداد 16 پهنه با اولویت فلزی در ستاد اجرایی توسعه بخش معدن استان تصویب شده است.

شهرستان نهبندان با داشتن 76 معدن فعال و نیمه فعال جزو قطب معدنی کشور محسوب می‌ شود که رتبه نخست از لحاظ تعداد معادن را به خود اختصاص داده و شهرستان‌ طبس با 73 معدن و سربیشه با 42 معدن در رده‌ های بعدی قرار دارند.

معاون معادن و اکتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: معادن خراسان جنوبی از نظر نوع ذخایر معدنی شامل 65 فقره معدن مس، 59 فقره معدن آهن و 39 فقره معدن سنگ است.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی