جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

آستان امامزاده محمد بن اصغر (ع) - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

آستان امامزاده محمد بن اصغر (ع)

آستان امامزاده محمد بن اصغر (ع)


 

آستان مبارک امامزاده «محمد بن اصغر (ع)» واقع در روستای هوگند در بخش مرکزی شهرستان بشرویه و در فاصله ۱۲ کیلومتری غرب شهر بشرویه در دامنه کوه هوگند قرار دارد.

بر فراز کوه امامزاده قلعه دختر مشاهده می شود که همراه با چشم انداز بسیار زیبایی از طبیعت محیطی دلنشین را برای زائرین فراهم آورده است.

بانی و زمان ساخت اولیه این بنا به درستی مشخص نیست. آنچه نقل قول و سینه به سینه منتقل شده، در حدود 150 سال قبل در این محل خانه ای گلی و خشتی وجود داشته است و بعدها طی سه مرحله بازسازی شده است. مرحله اول سال های 78 ـ 76، مرحله دوم سال های 84 ـ 82 و مرحله سوم سال 1388 مرمت و بازساری شده است. در حال حاضر فضای داخلی حرم تا ارتفاع 1/20 متر از سنگ مرمر و مابقی تا سقف گچکاری می باشد که در قسمت نمای داخلی گنبد به طرز زیبایی نقاشی شده است. فضای بیرونی با آجر سفال 3 سانتی نماکاری گردیده و گنبد سیمان کاری و آبی رنگ می باشد.

ضریح اولیه چوبی و بعداً آلومینیومی و اخیراً مطلا می باشد. این امامزاده از انساب امام حسن مجتبی (ع) بوده و با ده واسطه به آن بزرگوار منسوب می شود.

این مکان در نزد مردم شهرستان بشرویه دارای مقبولیت زیادی بوده و مردم در تمام ایام سال مخصوصاً در بهار و تابستان به ویژه در شب ها به جوار امامزاده مشرف و ضمن زیارت و نماز جماعت و قرائت ادعیه روح خود را تلطیف و از فضای سبز آن نیز در جمع های خانوادگی کمال استفاده را می برند

علاوه بر مردم شهرستان بشرویه زائرانی از شهرستان های فردوس، کاشمر، طبس و بردسکن در ایام تابستان و بهار به ویژه ایام فروردین، سیزده نوروز، شهریور، ایام محرم همچون تاسوعا و عاشورا، نیمه شعبان و 28 صفر به این مزار می آیند. اهالی رقه و مردوستان در یک شب از محرم در این محل عزاداری می کنند.

از امکانات این امامزاده می توان به بخش فعال فرهنگی ـ قرآنی بقعه که دارای امکاناتی نظیر رایانه و چاپگر و کتابخانه می باشد. انبار بقعه، احتیاجات مسافرین اعم از فرش، ظروف و چراغ و سایر وسایل مورد نیاز زائرین را تأمین می کند. دارای 8 اتاق زائرسرا همراه با آشپزخانه و سرویس بهداشتی بوده و نیز سه محل به پارکینگ خودروها اختصاص یافته است و قسمت بازی کودکان نیز از دیگر امکانات موجود می باشد. زمینی نیز برای ساخت مکان ورزشی نیز در نظر گرفته شده است. روشنایی امامزاده با برق منطقه ای فراهم گردیده است. در سه طرف امامزاده سکوهای سیمانی همراه با سیستم نورپردازی مناسب و فضای سبز و مناسب تعبیه شده است.

قنات آب که به وسیله کانالی پوشیده شده از شمال بقعه به سمت پایین سرازیر و توسط جوی آب به داخل استخر سرازیر می شود که یک سهم از12  سهم شبانه روز آن مربوط به امامزاده بوده که با آن درخت های توت و کاج و سرو امامزاده آبیاری و بقیه سهم اهالی روستا می باشد. آب شرب امامزده توسط شبکه لوله کشی و از طریق تعدادی آب سردکن و سکوهای آب شرب تأمین می گردد.

از لحاظ اقلیمی، موقعیت این بقعه مانند مناطق کویری دارای زمستان سرد و تابستان گرم می باشد؛ ولیکن شبهای بهار و تابستان، دارای هوای دلنوازی است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.