سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

استاندار: عملیات اجرایی راه آهن بیرجند از هفته آینده آغاز می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

استاندار: عملیات اجرایی راه آهن بیرجند از هفته آینده آغاز می شود

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، معتمدیان دیشب در همایش "خراسان جنوبی در مسیر پیشرفت" استاندار: عملیات اجرایی راه آهن بیرجند از هفته آینده آغاز می شودافزود: در مناقصه‌ای که از طریق شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های کشور برگزار شد ، شرکت ویسا برای انجام قطعه اول پروژه راه آهن بیرجند انتخاب شد.
وی گفت: با وجود ظرفیت های خراسان جنوبی ، متاسفانه در بخش های سرمایه گذاری با مشکل مواجه هستیم و از موانع اصلی سرمایه گذاری در استان مشکلات زیرساختی است.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به برنامه‌های مدون در بخش تجارت و مرز افزود:  یکی از این برنامه ها  اتصال ماهیرود به فراه افغانستان است که این موضوع می تواند ترانزیت حوزه دریای عمان و چابهار و بندر عباس به آسیای میانه را از مسیر خراسان جنوبی 400 کیلومتر نزدیک‌تر کند و به دنبال آن شاهد تحول در بخش ترانزیتی خواهیم بود.
معتمدیان، معرفی بازارهای جدید برای بخش خصوصی را از دیگر برنامه های بخش تجارت استان عنوان کرد و گفت: یکی از این بازارها، بازار استانهای مختلف کشور افغانستان از جمله فراه، مزار شریف و کابل است که راه اندازی نمایشگاه توانمندی های خراسان جنوبی در مزار شریف در آبان از جمله این برنامه هاست.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری بخش های خصوصی در استان در سال های گذشته کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار بوده است افزود: سرمایه گذاری ها در بخش دولتی در استان شروع شده که سبب اعتماد بخشی به سرمایه گذاری بخش خصوصی می شود.
استاندار گفت: برای افزایش سرمایه گذاری در استان مجوزهای بی نامی را در تمام شهرستان هایی که زمینه سرمایه گذاری دارند در نظر گرفتیم و در اختیار سرمایه گذارانی که شرایط لازم راداشته باشند قرار می دهیم تا با انگیزه بیشتری بتوانند فعالیت های خود را دنبال کنند.
معتمدیان همچنین کم آبی و خشکسالی را از مشکلات اصلی صنعتگران و تولیدکنندگان استان دانست و افزود: نداشتن برنامه مدون برای منابع آب، آسیب جدی به استان وارد کرده است که برای کاهش این آسیب ها، سند سازگاری با خشکسالی برای خراسان جنوبی در تهران تصویب شد و بر اساس این سند، تغییر الگوی کشت و اجرای سیستم های نوین آبیاری در دستور کار قرار می گیرد.
وی گفت: طرح انتقال آب از دریای عمان به ۳ استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی نیز در روزهای آینده به تصویب می رسد که بر اساس آن حداقل ۶۰ میلیون متر مکعب و حداکثر ۱۱۰ میلیون متر مکعب آب به خراسان جنوبی تخصیص داده می شود و تنها استانی هستیم که در این طرح، دولت تضمین خرید آب برای آن را به عهده گرفته است.
استاندار افزود : 91 درصد منابع آب موجود در خراسان جنوبی در بخش کشاورزی ، ۲ درصد در بخش صنعت و ۵ درصد در بخش خانگی مصرف می شود اما در بخش کشاورزی کمتر از ۲۸ درصد و در بخش صنعت حدود ۳۸ درصد شغل ایجاد شده است.
معتمدیان با تأکید بر جلوگیری از خام فروشی گفت: فراوری محصولات استراتژیک استان مانند عناب، زرشک و زعفران که به عنوان برند اصلی این استان محسوب می‌شود یکی از اولویت‌های ماست.
وی با اشاره به اینکه در بعضی از محصولات کمتر از یک درصد فراوری انجام می‌گیرد افزود : در تلاشیم تا با سرمایه گذاری بخش دولتی و حمایت بانک‌ها و منابعی که از ناحیه دولت تزریق می‌شود شاهد پویایی در این بخش باشیم.
استاندار همچنین گریزی به بخش گردشگری زد و گفت: با حمایت بانک ها اعتبارات خوبی تأمین کرده ایم تا در بحث بومگردی با توجه به استقبال خوبی که مردم استان و استان های همجوار داشته اند شاهد گسترش و توسعه آن در خراسان جنوبی باشیم.
معتمدیان با اشاره به ظرفیت خوب انرژی نوین و گیاهان دارویی در استان افزود: این ظرفیت ها به عنوان اولویت های برنامه ای در استان مد نظر مدیران استان قرار خواهد گرفت.