جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

از شیر گرفتن کودک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

از شیر گرفتن کودک

Loading the player...

در اولین لحظه های تولد باید به کودک شیر داد چون تماس کودک با بدن مادر رابطه عاطفی ایجاد می کند و این باعث دلبستگی کودک می شود . بچه ها تا یک و نیم سالگی اضطراب جدایی از آغوش مادر را دارند و بعد از دو سالگی این پدیده فروکش می کند ؛ به همین خاطر تغذیه با شیر مادر تا سن دو سالگی باید رعایت شود . چه از نظر پزشکی چه از نظر روانشناختی این مسئله اهمیت دارد .

اگر والدین برنامه ریزی خوبی داشته باشند با همکاری یکدیگر و کمک گرفتن از پدربزرگ و مادربزرگ می توانند این مرحله از رشد کودک را با موفقیت بگذرانند .

*** مادران برای از شیر گرفتن کودکان چند توصیه را رعایت کنند:

- از شیر گرفتن بچه صبر می خواهد،  نباید زود تسلیم گریه و فریاد کودکتان شوید. به دلیل اینکه اگر مادر این آمادگی را نداشته باشد و تحت تاثیر گریه های کودک قرار گیرد، فرزند شرطی می شود و به این نتیجه می رسد که اگر من مکررا درخواست کنم مادر باز هم تسلیم می شود و این موضوع ، فرآیند از شیر گرفتن را خیلی طولانی می کند .

- پیش از زمان از شیر گرفتن، کودکتان را به غذا خوردن و نوشیدن مایعات عادت دهید . سعی شود نیازهای فیزیولوژیک بچه از نظر نیاز به غذا به وسیله سایر غذاها برآورده شود که در این صورت نیاز او به شیر مادر کمتر خواهد شد .

- به تدریج فاصله زمانی شیر دادن را بیشتر کنید . اگر به طور معمول در ماه های آخر مادر در روز 6 وعده به کودک شیر می دهد،  باید به صورت تدریجی در یک زمان مشخص این تعداد وعده شیر دادن را کاهش دهد به طوری که تا وقتی که بخواهد فرزند را از شیر بگیرد؛ روزی دو یا یک وعده این شیردهی انجام شود .

- از روش های سنتی استفاده نکنید زیرا این روش ها اثرات فوق العاده منفی را بر شرایط روحی روانی کودک می گذارد و ارتباط کودک با مادر را دچار مشکل می کند . شاید استفاده از این روش ها تسهیل کننده باشد؛ اما از نظر روحی روانی به فرزند بسیار صدمه می زند.