جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

از سینوزیت تا مننژیت باکتریایی راهی نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

از سینوزیت تا مننژیت باکتریایی راهی نیست

اختلالات بافت مغزی از شایع‌ترین عوارض مننژیت است.

دکتر جامعی متخصص مغز و اعصاب در مورد بیماری مننژیت باکتریایی اظهار کرد: بیماری مننژیت باکتریایی جزء بیماری‌های عفونی طبقه‌بندی می‌شود.

وی در خصوص علائم مننژیت باکتریایی گفت: معمولا این بیماری یکسری علائم اولیه دارد که شامل تب، خستگی، ضعف و گرفتگی عضلات  است که با یک معاینه ساده توسط پزشک شناسایی می شود. یکی دیگراز علائم این بیماری حالت تیر کشیدگی و برق گرفتگی در امتداد ستون فقرات است.

این متخصص قلب و عروق در خصوص راه درمان عنوان کرد : تنها راه درمان مننژیت باکتریایی دارو درمانی و استفاده از آنتی بیوتیک می‌باشد که بنا به ضرورت ممکن است به صورت‌های دوز انجام شود. رسیدگی به موقع به بیمار خیلی اهمیت دارد ، در غیر اینصورت می تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد .

وی با اشاره به عوارض احتمالی این بیماری گفت : پرده‌های مننژ در اطراف مغز قرار دارد و وقتی دچار التهاب می شود به صورت انسوسالیت به مغز آسیب می‌زند . از عوارض شایع این بیماری اختلالات بافت مغزی است که ممکن است فرد را تا حد مرگ پیش ببرد. اگر بیمار به درمان جواب ندهد ممکن است دچار تشنج‌های شدید گردد .

جامعی درباره عواملی که خطر را در مننژیت باکتریایی افزایش می‌دهد، عنوان کرد: در سنین پایین به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن ابتلا به بیماری مننژیت باکتریایی افزایش و مقاومت بدن در برابر بیماری کاهش می یابد . از عوامل موثر دیگر می‌توان به بیماری‌های عفونی مثل سینوزیت که درمان نشده باشد، اشاره نمود که احتمال ورود عفونت‌های فرصت طلب را افزایش می دهد .

وی در پایان گفت : دوره درمان بیماری مننژیت باکتریایی بستگی به زمان تشخیص بیماری دارد که معمولا بیش از یک ماه به طول نمی انجامد و به سرعت به درمان جواب می دهد.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران