جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

آزاد شدن ثبت محدوده های معدنی شناسایی شده برای اشخاص حقیقی و حقوقی - نمایش محتوای خبر

 

 

آزاد شدن ثبت محدوده های معدنی شناسایی شده برای اشخاص حقیقی و حقوقی

alt

ثبت 18 هزار و 874 هکتار از محدوده های معدنی شناسایی شده در خراسان جنوبی برای اشخاص حقیقی و حقوقی آزاد شد.

با توجه به تصویب پهنه های معدنی در ستاد اجرایی توسعه بخش معدن خراسان جنوبی ، ثبت محدوده های معدنی در خارج از پهنه های مصوب با رعایت قانون اصلاح قانون معادن و آیین نامه اجرایی آن و دستورالعمل های مرتبط برای اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط آزاد شد .

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در اجرای طرح پهنه بندی اراضی معدنی استان 16 پهنه معدنی به وسعت 18 هزار و 874 هکتار با مزیت بالای معدنی شناسایی شده است که بر اساس این طرح فرآیند اکتشاف محدوده‌ های معدنی فلزی با ارزش، توسط دولت از طریق مزایده عمومی به شرکت‌های دارای توان تخصصی بالا واگذار می ‌شود.

آقای جمیع با بیان اینکه هم اکنون نقشه برداری های این محدوده ها در استان انجام شده است، افزود: این مناطق به نفع دولت شناسایی شده و كاوش و پی جویی و مطالعات ذخایر معدنی استان در این مناطق به بخش خصوصی واگذار و برای توسعه اقتصادی استان بهره برداری خواهد شد.

وی ادامه داد: پهنه های معدنی شناسایی شده ، تمامی شهرستان های استان را شامل می شود ولی در شهرستان های وسیع تر دو پهنه و شهرستان های کوچکتر یک پهنه مشخص شده است .

وسعت هر پهنه معدنی در محدوده كوچك بین هزار تا دو هزار كیلومتر است.

طلا ، آهن، سرب، نقره، تیتان و روی از جمله مواد معدنی شناسایی شده در محدوده های معدنی شناسایی شده خراسان جنوبی است .

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سایر مناطق که در این پهنه قرار نگرفتند مناطق آزاد می باشد، گفت : اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط از 20 شهریور ماه جاری با اکتشاف در این مناطق می توانند نسبت به ثبت، بهره برداری و سرمایه گذاری اقدام کنند.

جمیع افزود : در صورتی که معدن بخش خصوصی در معادن پهنه بندی شده قرار گرفته باشد، این افراد مجاز به ادامه فعالیت هستند اما در صورت ابطال پروانه بهره برداری پروانه این شخص برای شخص دیگری صادر نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون 332 پروانه بهره برداری معدن در استان وجود دارد، گفت: حدود 1.5 درصد از مساحت استان به عنوان معدن بهره برداری می شود.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی