جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

ارگ بهارستان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ارگ بهارستان

ارگ بهارستان (باغ زرشکی) مربوط به دوره افشار است و در بیرجند ، خیابان منتظری ، محدوده کوچه پست قدیم واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

احداث ارگ بهارستان به زمان امیر علم خان فرزند امیر علم خان اول بر می گردد و از وقایع مهم تاریخی آن می توان به پناهنده شدن لطفعلی خان زند و همراهانش به ارگ اشاره نمود. ساختمان اصلی ارگ به صورت هشت ضلعی است که طبقه اول شامل حجره ها و اتاقهایی مجزا و مخصوص سربازان و ماموران دولتی بوده و طبقه دوم شامل دالان مرکزی مدوری است با راهروهایی که از آن منشعب شده است.

در این طبقه محلهای مخصوص برای برافروختن مشعلها و همچنین تیرکش هایی جهت دیده بانی، مشرف بر تمام قسمتهای ارگ مشاهده می شود.

اصلی ترین بخش کوشک اختصاص به فضای شاه نشین دارد که با تزئینات گچبری و آئینه کاری مزین شده است. اتاق شاه نشین علاوه بر فرم خاص معماری خود، مشرف بر كشتزارها و عنابستانهای مجاور و باغ بهارستان بوده است.

کوشک مرکزی آخرین طبقه احداث شده در بنا است که به فرم چند ضلعی با نورگیرهایی گوناگون می باشد.

برج اصلی بنا با آجرکاری به شیوه رگچین و از نوع طرح لوزی و به صورت نقش برجسته مزین شده است. ایـن شیـوه آجـرکـاری از ویژگیهای دوره زندیه است.

از دیگر عناصر معماری ارگ، حصار و برجهای مربوط به آن می باشدكه بخشی از دیواراصلی به ساختمان كوشك متصل شده و درطول دیوار ازپشت بندهایی جهت تقویت شالوده حصار استفاده شده است.