جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

ارتباط دیابت با عفونت لثه - نمایش محتوای خبر

 

 

ارتباط دیابت با عفونت لثه

دیابت عفونت‌های لثه و دندان را افزایش می‌دهد.

دکتر خسرونیا متخصص داخلی با اشاره به تأثیر دیابت بر لثه اظهار داشت: دیابت سبب می‌شود که خطر بروز بیماری‌های دهان و دندان به ویژه لثه به علت ضعیف شدن سلول‌های دفاعی و ایمنی بدن افزایش یافته و باکتری‌های موجود در دهان و لثه از طریق رگ‌هی خونی لثه به دیگر اعضای حیاتی بدن منتقل و سبب بروز بیماری‌های عفونی زیادی می‌شود.

وی بیان کرد: فردی که دچار دیابت است مرتباً دچار خشکی دهان شده و این سبب جمع شدن باکتری‌ها در اطراف لثه و در نتیجه پوسیده شدن دندان‌های فرد خواهد شد.

این متخصص با بیان اینکه رگ‌های افراد دیابتی ضخیم است، افزود: انتقال مواد غذایی به کندی صورت می‌گیرد و این باعث شده که در زمان بیماری لثه، عفونتش دیر خوب شود و یا بافت‌های اطراف لثه در اکثر اوقات متورم بوده و این آسیب جدی به لثه وارد می‌کند و افراد دیابتی برای این که دچار عفونت‌های لثه‌ای نشوند مجبور به استفاده از آنتی‌بیوتیک به طور مداوم هستند.

خسرونیا ادامه داد: افراد دیابتی که سیگار مصرف می‌کنند 20 برابر افراد عادی دچار عفونت لثه و خرابی دندان‌ می‌شوند که علت این امر ضعیف شدن گردش خون در لثه و بافت‌های اطراف آن است.

وی در پایان گفت: افراد دیابتی در زمان مراجعه به دندان‌پزشکی باید تست A9C بدهند تا از میزان قند خود، متوجه تا در حین عمل جراحی لثه و دندان مشکلی برای آنها پیش نیاید.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران