سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

ارتباط آلودگی آب‌ و‌ هوا و شیوع دیابت - نمایش محتوای خبر

 

 

ارتباط آلودگی آب‌ و‌ هوا و شیوع دیابت

آلودگی آب‌ و‌ هوا در شیوع دیابت اثر مستقیم دارد.

حسن اکبری متخصص آسیب‌شناس و محقق طب سنتی ایرانی با اشاره به اینکه آلودگی آب‌ و‌ هوا، تغذیه ناسالم، اختلالات در خواب و... در شیوع دیابت اثر مستقیم دارد، اظهار کرد: آلودگی هوای کلان‌شهرها به‌ دلیل وجود سرب باعث تخریب عملکرد سلول‌ها می‌شود و سلول‌ها به اندازه درست و کافی پاسخگوی انسولین نیستند.

وی افزود: آب‌های شهری به‌دلیل وجود کلر در آب پس از نوشیدن آب در افراد باعث اختلالات سلولی می‌شوند و مقاومت سلول‌ها در برابر انسولین ضعیف می‌شود.

اکبری تصریح کرد: زندگی مدرن در چند دهه اخیر و گرایش به مصرف غذاهای فست‌فودی و فاصله از غذاهای سنتی و ایرانی زمینه را برای بروز و شیوع دیابت مهیا می‌سازد. روغن‌های صنعتی باعث ایجاد دیابت در افراد می‌شود. متأسفانه وجود گوشت مرغ‌های صنعتی بستری برای بروز دیابت است. یکی دیگر از عوامل مؤثر در بروز بیماری‌های دیابت اختلالات در خواب و عدم تحرک در افراد است.

این متخصص آسیب‌شناس و محقق طب سنتی ایرانی تأکید کرد: جوشید‌ن آب و خوردن آب تصفیه شده، توجه به حمل‌و‌نقل شهری و کاهش آلودگی هوا،‌ گرایش به غذاهای سنتی شامل آب‌گوشت، قورمه‌سبزی و قیمه از غذاهایی که جایگاه دارویی در زندگی روزمره افراد دارند به‌جای غذاهای فست‌فودی،‌ پرهیز از خوردن نان‌های صنعتی و استفاده از نان و آرد سبوس‌دار، پرهیز از خوردن مواد افزودنی و سس‌ها، روغن کنجد و زیتون به‌ جای روغن مایع و روغن زرد حیوانی، روغن پی گاو،‌ روغن کوهان شتر و دنبه به‌ جای روغن جامد، استفاده از گوشت مرغ‌های مجاز و بهداشتی رسمی به‌ جای مرغ‌های صنعتی، تنظیم خواب براساس زمان زیستی بدن، خوابیدن از ساعت 9 تا شب بیدار‌شدن در ساعت 4 تا 5 صبح، اصلاح تغذیه با توجه به مثلث سلامت، از بروز و شیوع دیابت پیشگیری می‌کند.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران