جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

اربعین عاشقی - نمایش محتوای صدا

 

 

اربعین عاشقی

«مهدی امیرآبادی» تهیه کنندگی برنامه «اربعین عاشقی» را بر عهده دارد و سایر عوامل تولید برنامه نیز عبارتند از:

مجری : محمدرضا زمانی پور وخانم سمیه تربتیان

نویسنده  : فاطمه حسینی فر

گزارشگر : سید مهدی ابراهیمی  

صدابردار : محسن خجسته

 

در فرهنگ عاشورا، اربعین به چهلمین روز شهادت حسین بن علی علیهما السلام گفته می شود که مصادف با روز بیستم ماه صفر است. از سنتهای مردمی، گرامیداشت چهلم مردگان است که، به یاد عزیزِ فوت شده خویش، خیرات و صدقات می دهند و مجلس یاد بود برپا می کنند. در روز بیستم صفر نیز، شیعیان، عظیمترین مراسم سوگواری را در کشورها و شهرهای مختلف به یاد عاشورای حسینی برپا می کنند و همراه با دسته های سینه زنی و عزاداری به تعظیم شعائر دینی می پردازند. در شهر کربلا، اربعین حسینی عظمت و شکوه خاصی دارد و دسته های عزادار، مراسمی پرشور برپا می کنند

صدای مركز خراسان جوبی  با هدف تبيين فرهنگ عاشورايي ، بازشناسي مفهوم و فلسفه اربعين حسيني برنامه اربعین عاشقی را تدارك ديده است

هدف از تولید این ویژه برنامه "تعمیق بینش و ارتقاء سطح معرفت عمومی جامعه در خصوص اربعین حسینی و پوشش مراسم عزاداری این روز در سطح استان" و شعار محوری آن "هرگز از یاری دینم دست برنخواهم داشت" می باشد.

برنامه دارای دو گوینده (آقا و خانم) است که در فضای زنده، به اجرای برنامه می پردازند. بخش های مختلف برنامه عبارتند از:

- کارشناسی: محور کلام کارشناسان "درس ها، آموزه ها و عبرت های عاشورایی" است.

- گزارش: گزارشگر برنامه با حضور در سطح شهر بیرجند به انعکاس مراسم عزاداری مردم در روز اربعین حسینی می پردازد. گزارشگران شهرستانها و همچنین گزارشگران افتخاری شهرها و روستاها نیز گزارش هایی از سطح استان ارسال می کنند.

- ارتباط با گزارشگران کاروان های پیاده: با گزارشگران کاروان های پیاده عتبات عالیات ارتباط تلفنی برقرار خواهد شد.

- گزارش از شهرهای مذهبی: با گزارشگران شهرهای مذهبی مانند مشهد، قم، شیراز، مدینه، کربلا و ... ارتباط برقرار خواهد شد و از حال و هوای اربعین حسینی در این اماکن اطلاع رسانی خواهد شد.

- ارتباط با مسئولان حرم امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) شهرستان طبس: با مسئولان حرم امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) شهرستان طبس ارتباط برقرار شده و از مراسم ویژه اربعین در آن مکان اطلاع رسانی خواهد شد.

- تولید و پخش دو بسته صوتی با محوریت امام حسین (ع) و اربعین، برقراری ارتباط با مسئولان و متـولیان ستاد اربعین استان و اطلاع رسانی از مراسم ویژه روز اربعین در سطح استان، پخش قسمت هایی از خطبه های امام سجاد (ع) و زینب کبری (س)، سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص حدیث جابر و زیارت اربعین، پوشش حضور علمای اهل سنت استان در مراسم اربعین در کربلا، پوشش مراسم اربعین در استان به ویژه مسیر راهپیمایی عزاداران اربعین در بیرجند، پخش پیامک ها و تلفن های مردمی و مداحی از دیگر بخش های برنامه خواهد بود.

شما مخاطب گرامی می توانید در ساعت 9:00 صبح روزپنج شنبه مورخ 18 آبان ماه شنونده این ویژه برنامه از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی (خاوران) باشید.

سال تولید: 1396