جهش تولید | شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

ادامه مرمت حمام تاریخی سرایان - نمایش محتوای خبر

 

 

ادامه مرمت حمام تاریخی سرایان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان گفت: دآغاز نصب تجهیزات موتورخانه در ادامه مرمت حمام تاریخی سرایانر سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ۱۲۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی وزارت برای تکمیل پروژه اختصاص یافت و پس از استعلام و طی مراحل اداری، خرید تجهیزات در آخرین روز‌های سال ۹۸ انجام شد و به دلیل محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا نصب و راه اندازی تاکنون به تعویق افتاد.
عرب افزود: نصب شیرآلات، نصب در‌های ورودی به فضا‌های مختلف، سیستم روشنایی و کاشی استخر جکوزی از عملیات مورد نیاز و پیش بینی شده است که همزمان با نصب تجهیزات انجام خواهد شد.
وی گفت: همچنین اجرای شبکه روشنایی و خرید و نصب در و تکمیل قسمت جکوزی و پرداخت دیون پروژه نیاز به تخصیص اعتبارات مصوب شهرستان و یا تامین از محل منابع ملی به مقدار ۱۰۰ میلیون تومان دیگر دارد.
عرب افزود: عملیات مرمت این اثر تاریخی ارزشمند از خرداد ۱۳۹۶، آغاز و حذف الحاقات، جمع آوری کامل و بازسازی مجدد سیستم گرمایش از کف سنتی، استحکام بخشی پی‌ ها و دیوار بنا، جمع آوری طاق‌ها و پوشش سقف در قسمت‌های آسیب دیده و اجرای مجدد، ساخت سرویس بهداشتی، اصلاح سیستم فاضلاب، بازسازی دوش متناسب با معماری سنتی، اجرای سنگ فرش کف و دیواره‌ها تا ارتفاع یک متر، مرمت سر در ورودی و بازسازی کامل ورودی حمام کوچک و آجر فرش کف رختکن و ورودی ها از جمله اقدامات مرمتی انجام شده در این بنا است.
وی با بیان اینکه این مجموعه شامل مسجد، کاروانسرا، آب انبار، حمام و بازار قدیمی است، افزود: این بنا در کتیبه سردر حمام که هنگام نقشه برداری از داخل کشف شده و براساس متن کتیبه نزدیک به ۵۰۰ سال قدمت دارد.
حمام قدیمی سرایان در مجموعه تاریخی این شهر در میانه بافت تاریخی آن واقع شده و با شماره ۸۷۳۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.