رونق تولید ملی | شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸

آداب تحویل سال در خراسان جنوبی - نمایش محتوای نوروز

 

 

آداب تحویل سال در خراسان جنوبی

Loading the player...

از لحظاتی قبل از سال تحویل خانواده ها دور هم جمع می شوند و تقریبا عرف است و در تمامی خانواده ها رسم است که سفره سفيدي را به عنوان سفره هفت سين رو  به قبله پهن مي‌کنند و  قرآن ، آيينه و شمعدان ، سركه ، سير ، سماق ، سنجد ، سيب و سياه‌دانه هفت سين انتخابي اين سفره هستند.

همچنين اقلام ديگري همچون سرسبزي ، كاسه آب ، تخم مرغ‌هاي رنگ كرده ، انواع شيريني ، آجيل و تنقلات رنگارنگ ، كاسه آش ، نان خشك و ميوه‌هاي خوش عطر و طعم نيز در سفره وجود دارد .  

عدد هفت عددی نمادین است به قصد اینکه این عناصری که مظهر و نماینده ای کوچکی از تمام نیازهای زندگی هستند با رسیدن به عدد هفت به شگون برسند و اولین سفره سالشان با عدد هفت برکت داشته باشند . گاهی اسفند و کندر دود می کنند تا هوا معطر شود . لحظات تحویل سال قرآن و دعا مي‌خوانند .

پس از تحويل سال كوچك‌ترها دست بزرگ‌ترها و بزرگ‌ترها صورت آنها را مي‌بوسند و با تبريك عيد نوروز به يكديگر، بزرگ‌ترها به ديگر افراد عيدي مي‌دهند و براي سلامتي حاضران و آمرزش رفتگان دعا مي‌كنند و كام خود را با شيريني شيرين مي‌كنند .

اگر نوروز به ظهر ختم بشوند اعضاء فامیل در خانه بزرگ فامیل جمع می شوند و نهار عید که امروزه ماهی پلوست و در قدیم قیمه پلو ، صابری پلو و قورمه پلو ( گوشت داغ با پلو بوده ) را صرف می کنند و سپس در دسته های خانوادگی به همراه کوچکترها و بزرگترها به دید و بازدید می روند .

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.