سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

آداب تحویل سال در خراسان جنوبی - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

آداب تحویل سال در خراسان جنوبی

آداب تحویل سال در خراسان جنوبی


Loading the player...

از لحظاتی قبل از سال تحویل خانواده ها دور هم جمع می شوند و تقریبا عرف است و در تمامی خانواده ها رسم است که سفره سفيدي را به عنوان سفره هفت سين رو  به قبله پهن مي‌کنند و  قرآن ، آيينه و شمعدان ، سركه ، سير ، سماق ، سنجد ، سيب و سياه‌دانه هفت سين انتخابي اين سفره هستند.

همچنين اقلام ديگري همچون سرسبزي ، كاسه آب ، تخم مرغ‌هاي رنگ كرده ، انواع شيريني ، آجيل و تنقلات رنگارنگ ، كاسه آش ، نان خشك و ميوه‌هاي خوش عطر و طعم نيز در سفره وجود دارد .  

عدد هفت عددی نمادین است به قصد اینکه این عناصری که مظهر و نماینده ای کوچکی از تمام نیازهای زندگی هستند با رسیدن به عدد هفت به شگون برسند و اولین سفره سالشان با عدد هفت برکت داشته باشند . گاهی اسفند و کندر دود می کنند تا هوا معطر شود . لحظات تحویل سال قرآن و دعا مي‌خوانند .

پس از تحويل سال كوچك‌ترها دست بزرگ‌ترها و بزرگ‌ترها صورت آنها را مي‌بوسند و با تبريك عيد نوروز به يكديگر، بزرگ‌ترها به ديگر افراد عيدي مي‌دهند و براي سلامتي حاضران و آمرزش رفتگان دعا مي‌كنند و كام خود را با شيريني شيرين مي‌كنند .

اگر نوروز به ظهر ختم بشوند اعضاء فامیل در خانه بزرگ فامیل جمع می شوند و نهار عید که امروزه ماهی پلوست و در قدیم قیمه پلو ، صابری پلو و قورمه پلو ( گوشت داغ با پلو بوده ) را صرف می کنند و سپس در دسته های خانوادگی به همراه کوچکترها و بزرگترها به دید و بازدید می روند .

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 1.0 stars out of 5.