سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

اخذ موافقت اصولی برای اولین شرکت تولید بنتونیت در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

اخذ موافقت اصولی برای اولین شرکت تولید بنتونیت در خراسان جنوبی

اولین شرکت تولید بنتونیت در خراسان جنوبی موافقت اصولی گرفت

رئیس اداره تشخیص و درمان دامپزشکی خراسان جنوبی از أخذ موافقت اصولی شرکت تولید بنتونیت و مواد معدنی ویژه خوراک دام،طیور و آبزیان در استان خبر داد.

احمدی، رئیس اداره تشخیص و درمان دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: با توجه به اهمیت سلامت و بهداشت عمومی و ضررهای اقتصادی احتمالی صنعت دامپروری و تولید محصولات لبنی ناشی از مایکوتوکسین‌ها، پیدا کردن روشهای علمی و سریع جهت شناسایی و سم‌زدایی از مایکوتوکسینها در غذای انسان و دام، به لحاظ اقتصادی اهمیت ویژه‌ای دارد.

احمدی افزود: تحقیقات اخیر نشان داده است که آسانترین، عملی‌ترین و ارزان‌ترین شیوه در کاهش بروز اختلالات مربوط به سموم قارچی یا جلوگیری از ورود این سموم در شیر و محصولات دامی، استفاده از مواد جاذب در خوراک است.

وی گفت: این مواد مولکول توکسین در خوراک آلوده و در دستگاه گوارش به صورت غیرقابل برگشت جذب می‌کند بنابراین کمپلکس توکسین-جاذب از دستگاه گوارش عبور می‌کند و از طریق مدفوع دفع می‌شود و بدین صورت از جذب توکسین توسط بدن دام جلوگیری می‌کند و یا آن را به حداقل می‌رساند و توکسین بایندرها موادی هستند که این وظیفه را بر عهده دارند.

رئیس اداره تشخیص و درمان دامپزشکی خراسان جنوبی افزود: مطالعات مختلف انجام شده در سراسر جهان نشان می‌دهد که حداقل 25 درصد از نهاده‌های خوراک دام و طیور تولیدی که قرار است به مصرف برسند، آلوده به سموم حاصل از رشد کپک‌ها و قارچ‌ها هستند و مطالعات انجام شده در کشورمان نشان می‌دهد که برخی نمونه‌های بنتونیت فرآوری شده حرارتی و میکرونیزه شده می‌توانند سموم قارچی را به طور مؤثری جذب کنند.

احمدی گفت: این بنتونیتها قبل از اینکه به عنوان مکمل خوراک دام طیور و آبزیان وارد بازار شوند باید از لحاظ میزان عناصر سنگین بررسی شوند و حتماً اثرات مفید تغذیه‌ای آنها در آزمایشات حیوانی به اثبات برسند، بنابراین در انتخاب چنین محصولاتی باید بیشتر به کیفیت و مؤثر بودن آنها اهمیت داد.

وی افزود: چنین محصولاتی باید از تولیدکنندگان معتبر و دارای مجوز خریداری شوند چرا که همه بنتونیتها مناسب استفاده در تغذیه دام، طیور و آبزیان نیستند و حتماً باید از جوانب مختلف ارزیابی شوند.

رئیس اداره تشخیص و درمان دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار کرد: در این راستا نخستین شرکت تولید بنتونیت ویژه خوراک دام، طیور و آبزیان در استان خراسان جنوبی موفق به دریافت موافقت اصولی شد و با هدف ارتقای سطح کیفی محصولات کارخانجات خوراک دام و طیور و کمک به امنیت غذایی برای نخستین بار در خراسان جنوبی و شهرستان قاینات شروع به فعالیت خواهد کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای خراسان جنوبی