سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

اخذ مجوز ساخت دو کارخانه شیرخشک شتر در نهبندان - نمایش محتوای خبر

 

 

اخذ مجوز ساخت دو کارخانه شیرخشک شتر در نهبندان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استاناخذ مجوز  ساخت دو کارخانه شیرخشک شتر در نهبندان گفت: مجوز‌های کارخانه شیر خشک شتر توسط این سرمایه‌گذاران گرفته شده و در حال حاضر در حال وارد کردن ۵۰۰ شتر شیری از کنیا هستند.

محمود اشرفی گل افزود: سرمایه گذاران به دلیل اینکه در خراسان جنوبی بیشتر شتر‌های گوشتی پرورش داده می شوند، به دنبال واردکردن شتر‌های شیری از کشور‌های آفریقایی و پاکستان هستند.

وی با بیان اینکه شیر شتر به دلیل خواصی که دارد باید به‌عنوان شیر خشک صادر شود، گفت: ۳۰ هزار نفر شتر در استان وجود دارد ساخت کارخانه هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است.

اشرفی‌گل با بیان اینکه در خراسان‌ جنوبی ۲۳ واحد پرورش صنعتی و نیمه‌ صنعتی شتر وجود دارد که ۲ هزار نفر شتر را پرورش می‌ دهند افزود: بقیه شتر‌ها به‌صورت سنتی پرورش داده می‌شوند که با توجه به ممیزی مراتع این روش منسوخ شده و باید دامداران به پرورش صنعتی این دام روی بیاورند.

وی گفت: 8 هزار تن پتانسیل تولید شیر شتر در استان داریم، اما از این مقدار تنها هزار تن شیر شتر سالانه وارد بازار می ‌شود.

شتر یکی از ظرفیت‌های استان است که به دلیل نبود کشتارگاه به‌صورت زنده از استان خارج و به استان‌های تهران، اصفهان، کرمان، یزد، خراسان رضوی، سمنان و قم ارسال می‌شود.