سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

اختلالات روانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

اختلالات روانی

Loading the player...

 

«اختلالات روانی» یکی از شایع ترین بیماری های جامعه کنونی است که به موجب آن رفتار انسان در برخورد با محیط و حتی خود دچار مشکل می شود. بسیاری از افراد از بیماری خود آگاهی ندارند و برخی نیز با نداشتن اطلاعات در مورد عواملی که باعث بروز یا تشدید بیماری می شود خود یا دیگران را در معرض بیماری قرار می دهند.

جالب است بدانید همه در زندگی فشار روانی را تجربه می کنند که البته میزان معینی از آن برای ایجاد انگیزش مفید است اما سطوح فشار روانی باید به دقت مورد بازبینی واقع شود.

فشار روانی می تواند مشکلات جسمانی از قبیل فشار خون بالا، سردرد، گردن درد، خستگی و مواردی از این قبیل تولید کند و ممکن است سرآغازی برای ایجاد اختلال روانی در بعضی از افراد شود.

گرچه هر بیماری روانی نشانه های خاص خود را دارد اما علایمی وجود دارد که بر اساس آنها می توان متوجه وجود اشکال شد. این علایم عبارتند از: کناره گیری از دیگران، تغییر سریع در وزن، پرخاشگری، باورهای غلط، اشکال در تمرکز، غمگینی و دلتنگی، نداشتن هیچگونه علاقه و لذت نبردن، رفتار بزرگ منشانه، تحریک پذیری، نگرانی و بیقراری و رفتارهای نامناسب.

بیماری های روانی انواع گوناگونی دارد که بیماری های خلقی یک دسته از آنهاست، بیماری های خلقی با احساس های نابهنجار افسردگی و یاس مشخص می شوند که فرد به صورت مداوم دارای حالت های مذکور می شوند و انواع آن عبارتند از:

«بیماری های افسردگی» که خود به دسته های مختلفی مانند: افسردگی اساسی، افسردگی فصلی، افسردگی غیرنرمال و مضاعف تقسیم می شود و همچنین بیماری های اختلال دوقطبی که همچنان که از اسمش پیداست دارای دوحالت است که یک حالت از آن علایمی مانند خلق بالا، پرش افکار، کاهش خواب، افزایش اعتماد به نفس، خودبزرگ بینی، افراط در فعالیت تشکیل شده است و حالت دوم برعکس احساس افسردگی می باشد که این حالت خود به چند دسته مانند اختلال دو قطبی یک، اختلال دوقطبی دو و اختلال خلق ادواری و غیره تقسیم می شود.

«بیماری های اضطرابی» نوع دیگر بیماری های روانی است، البته فراموش نکنید که اضطراب در بعضی شرایط و مواقع امری طبیعی است اما اگر به صورت احساس فراگیری از نگرانی یا وحشت درآید بیماری تلقی می گردد که انواع آن عبارت است از اختلال پانیک، هراس های بیمار گونه ای که در اصطلاح علمی به آن فوبیا می گویند، اختلال وسواسی اجباری، اختلال فشار روانی پس از آسیب و اختلال اضطرابی فراگیر.  

«اختلالات روان پریشانی» در دسته دیگر این بیماری است مانند اسکیزوفرنی، عاطفه گسیختگی، اختلالات هذیانی و اختلالات روانپریشی گذرا.

دسته دیگر هم «اختلالات شبه جسمی» هستند. این نوع اختلالات عبارتند از نشانه های جسمانی که عارضه طبی را تداعی می کنند ولی با هیچ عارضه طبی یا مصرف موادی خاص یا اختلالات روانی دیگر قابل توجیه نیستند، مانند: اختلال درد، خودبیمار انگاری و اختلالات فراموشی.

با تغذیه مناسب، ورزش منظم، کار و فعالیت در حد توان، معاشرت با دیگران، داشتن روش هایی برای ابراز وجود و عمل کردن به آنها، خواب کافی، خنده منظم، توان مقابله مناسب با مشکلات، به کارگیری روش های آرامش بخش در زندگی و اهمیت دادن به زمان تفریح به سلامت روان خود کمک کنید.