سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

اختلالات رفتاری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

اختلالات رفتاری

Loading the player...

 

«اختلالات رفتاری» گروهی از رفتارها هستند که بیمار به وسیله آنها به طور مکرر حقوق اساسی دیگران را نقض می کند و یا قواعد اجتماعی را زیرپا می گذارد.

این اختلال در دوران کودکی یا نوجوانی شکل می گیرد و در پسران بیشتر از دختران شایع است.

اختلالات رفتاری کودکان، اختلال های شایع و ناتوان کننده ای هستند که برای معلمان، خانواده ها و خود کودکان مشکلات بسیاری را ایجاد می کند و با بسیاری از معضلات اجتماعی همراهند.

محققان دریافتند که اختلالات رفتاری، معمولا نخستین بار در سال های آغازین دوره ابتدایی مشاهده می شود. بسیاری از رفتارهای مرتبط با اختلالات رفتاری، ظاهری شبیه نافرمانی ها و سرکشی های معمولی دوران کودکی دارند اما بسیار شدیدتر و جدی تر هستند.

افرادی که دچار اختلالات رفتاری هستند؛ نوعا نسبت به سلامت و خوشی دیگران بی توجهند، حس همدردی در آنها پایین است، غالبا رفتارهای دیگران را برای خود تهدید آمیز و خصمانه تلقی می کنند و در نتیجه غالبا واکنش پرخاشگرانه ای به این تهدیدهای خیالی نشان می دهند و رفتارهای خود را به این گونه توجیه می نمایند.

برخی از این افراد ممکن است اعتماد به نفس ضعیفی داشته باشند در حالیکه برخی دیگر ممکن است ارزش بیش از حدی برای خود قائل باشند. این افراد کمتر احساس گناه می کنند و حتی هنگامی که ظاهرا خطای خود را می پذیرند بیشتر ترفندی است برای جلوگیری از تنبیه شدن.

رفتار پرخطر و بی پروا، مشخصه غالب کودکانی است که دچار اختلالات رفتاری هستند. در بسیاری از موارد افرادی که اختلالات رفتاری دارند دارای ضریب هوشی کمتر از سطح میانگین و عملکرد تحصیلی پایینی هستند.

پژوهش های اخیر نشان می دهد برخی کودکان که دچار اختلال رفتاری بوده اند پس از رسیدن به دوران بزرگسالی، افرادی متعادل، سالم، موفق و با عملکرد اجتماعی عادی شده اند . هر چند برخی از آنها ممکن است این اختلال را در دوران بزرگسالی نیز حفظ کرده و یا دچار اختلالات دیگری نظیر اختلال شخصیت، جامعه ستیزی و سوء مصرف مواد گردند.