جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

اختلالات ازدواج های فامیلی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

اختلالات ازدواج های فامیلی

Loading the player...

 

خانواده‌ها و زوجین با ازدواج‌های فامیلی در جست ‌و‌جوی اطمینان و آرامش بیشتری هستند، اما ازدواج فامیلی برای مشاوران و متخصصان علم ژنتیک، نشانه‌ خطری بالقوه است که در بسیاری از موارد نمایان هم می‌شود.

از شایعترین اختلالاتی که در ازدواج های فامیلی دیده می شوند می توان به این موارد اشاره کرد :

- ناهنجاری های کروموزومی: در بسیاری از موارد این مسئله باعث مرگ جنین می شود و تنها درصد کمی متولد می شوند که آنها هم با مشکلاتی مثل عقب ماندگی روبرو هستند . عقب ماندگی ذهنی اختلالی است که با عملکرد هوشی زیر حد طبیعی و اختلال در مهارت های انطباقی مشخص می شود .

- معلولیت های جسمی : این بیماری ها هم در ازدواج فامیلی شیوع بیشتری دارد؛ از جمله انحراف چشم ، انسداد روده ، اختلال در اندام ها مثل: پای پرانتزی و پای چنبری و همچنین نارسایی های کبد و قلب .

با توجه به تحقیقات انجام شده و نگاهی به آمارها می توان گفت ازدواج های فامیلی و پیوندهای خویشاوندی از جمله عواملی است که در ایجاد معلولیت ذهنی کودکان موثر است . تولد کودک معلول عقب مانده ذهنی علاوه بر اینکه بار اقتصادی سنگینی بر خانواده و جامعه تحمیل می کند، والدین را مجبور می کند امیدها و انتظارات خود را تغییر دهند که این خودش باعث افسردگی طولانی پدر و مادرها همراه با احساس گناه و خشم می شود .

بنابراین پزشکان پیشنهاد می کنند در صورت تمایل به ازدواج فامیلی آزمایش و مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج انجام شود؛. چرا که بسیاری از عوامل بروز ناهنجاری ها و عقب ماندگی های ذهنی و جسمی، قبل از ازدواج قابل تشخیص است و با انجام مشاوره های ژنتیک زوجین می توانند با آسودگی خاطر بیشتری نسبت به تشکیل زندگی مشترک اقدام کنند.

انجام مشاوره ازدواج در زوج هایی که نسبت فامیلی دارند حتی در دوران بارداری هم ضروری است و می توان با این اقدام بسیاری از ناهنجاری ها و نقایص احتمالی جنین را تشخیص داد، پس بهتر است برای داشتن فرزندانی سالم انجام غربالگری ها را جدی بگیرید.