جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

اختصاص سهمیه ۱۰هزار تُنی جو برای دامداران خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

اختصاص سهمیه ۱۰هزار تُنی جو برای دامداران خراسان جنوبی

خاوازی در نشست جمع بندی سفرش به این استان گفت: از آنجایی که مشکل بیشتر دامداری‌های خراسان جنوبی به ویژه دامداری‌های خانگی و عشایری، تأمین نهاده است از همین رو سهمیه‌ای ۱۰ هزار تُنی از جو را به این استان اختصاص داده ایم.

وی همچنین افزود: با بررسی مشکلات بخش کشاورزی و دامداری خراسان جنوبی، مقرر شد تا پایان دولت تدبیر و امید ۴۵۰میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به این استان اختصاص یابد که ۲۰۰میلیارد تومان آن برای طرح‌های گلخانه ای، ۱۰۰میلیارد تومان طرح‌های صنایع تبدیلی، ۱۰۰ میلیارد تومان طرح‌های دام و طیور و ۵۰ میلیارد تومان آن برای توسعه کشت گیاهان دارویی صرف خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به مشکل کمبود آب در خراسان جنوبی گفت: از آنجایی که منابع آبی در این استان بسیار محدود است تصویب کردیم که سقف اختصاص تسهیلات ویژه آبیاری‌های نوین در خراسان جنوبی، نامحدود شود.

خاوازی همچنین گفت: وزارت جهاد کشاورزی و استانداری خراسان جنوبی برای لایروبی و احیای قنات های این استان پیگیری  و  تلاش می‌کنیم از سازمان برنامه و بودجه اعتبار ویژه‌ای در این خصوص جذب کنیم.

تصویب احداث یک باغ مادری عناب و زرشک برای پایداری این محصولات استراتژیک ، کمک به راه اندازی آزمایشگاه کشت بافت مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان جنوبی ، احداث باغی از ذخایر ژنتیکی استان اعم از زرشک ، زعفران و عناب ، اختصاص ۶هزار هکتار از مراتع سازمان جنکل‌ها و مراتع به سازمان توسعه روستایی برای کشت گیاهان دارویی. بذرپاشی مراتع استان با گونه‌های مقاوم از سوی سازمان جنگل‌ها و مراتع، حل مشکل اراضی باقیمانده اختلافی منطقه باغستان و شهر اسلامیه با مشارکت راه و شهرسازی، نامحدود شدن معرفی متقاضیان به بانک کشاورزی در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی با اولویت بارگاه‌های زرشک و سردخانه‌ها و کمک مؤسسه علوم شیلات یزد به خراسان جنوبی در توسعه پرورش نوع آبزیان آرتمیا و تیلاپیا، از دیگر مصوبات نشست جمع بندی سفر وزیر جهاد کشاورزی و معاونانش به خراسان جنوبی بود.