رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

اختصاص بیش از 4 هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار به حوزه بهداشت کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

اختصاص بیش از 4 هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار به حوزه بهداشت کشور

بیش از 4 هزار و 300 میلیارد تومان امسال برای اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت هزینه می شود.

سیاری ، معاون بهداشتی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی شب گذشته در بیرجند گفت: از این میزان اعتبار، 2 هزار و 300 میلیارد تومان برای ارتقای بهداشت و سلامت روستائیان و 2 هزار و 27 میلیارد تومان نیز در حوزه بهداشت شهری هزینه می شود.

آقای سیاری با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت از آذر 93 افزود: اولویت اول این طرح، خدمت رسانی مراقبتهای اولیه بهداشتی و درمانی به روستائیان،عشایر و شهرهای زیر 20 هزار نفر بود که دستاوردهای خوبی داشته است.

وی گفت: در مدت اجرای این طرح موفق شدیم بسیاری از پزشکان مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی این مناطق و همچنین 430 قلم داروی مورد نیاز جمعیت تحت پوشش را تأمین کنیم.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، ساخت هزار خانه بهداشت روستایی، تجهیز 3 هزار مرکز بهداشتی و درمانی و تعمیر 2 هزار و 200 مرکز بهداشتی را  از دیگر اقدامات وزارت بهداشت در مرحله دوم طرح تحول سلامت عنوان کرد و افزود: هزار خانه بهداشت دیگر نیز امسال برای روستائیان ساخته خواهد شد.

سیاری همچنین دسترسی 10 میلیون و 100 هزار نفر از ساکنان حاشیه شهرها به مراقبتهای اولیه بهداشتی را از دیگر اقدامات این وزارتخانه دانست و گفت: هم اکنون ساکنان حاشیه شهر های استان های خراسان رضوی،آذربایجان شرقی و البرز از این خدمات بهره مندند  که تلاش می کنیم این خدمات تا سه ماه آینده برای تمام ساکنان حاشیه شهرهای کشور فراهم شود.

وی گفت: تا پایان امسال همچنین خدمات مراقب سلامت به 18 میلیون نفر از جمعیت شهرهای بین 50 تا 500 هزار نفر در کشور ارائه خواهد شد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت افزود: در این برنامه برای هر 3 هزار نفر یک کارشناس مراقب سلامت در نظر گرفته شده است و هر مرکز سلامت  بین 30 تا 50 هزار نفر را پوشش می دهد که کارشناس تغذیه،کارشناس سلامت روان،کارشناس بهداشت محیط و کارشناس بیماریها در آن مستقر هستند.

 سیاری ارتقای سطح سلامت و خود مراقبتی را از دیگر اولویتهای وزارت بهداشت در سال جاری برشمرد و افزود: سالانه 83 هزار نفر بین سنین 30 تا 70 سال در کشور بر اثر 4 بیماری سرطان،سکته های قلبی و مغزی،دیابت و آسم  جان خود را از دست می دهند که تلاش می کنیم تا سال 2025 ، بیست و پنج درصد مرگ و میر ناشی از این بیماریها را کاهش دهیم.

وی کم تحرکی، سیگار، رژیم غذایی ناسالم و مصرف الکل را  4 عامل خطر بروز این بیماری ها در کشور عنوان کرد.

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز مرکز خراسان جنوبی