سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

اختراع نانولایه های سیلیکاتی ضد میکروب و زیست سازگار خاک رس HTCC - نمایش محتوای خبر

 

 

اختراع نانولایه های سیلیکاتی ضد میکروب و زیست سازگار خاک رس HTCC

رئیس دانشگاه آزاد بیرجند گفت : ایده اصلی این اختراع ،  اصلاح سطحی ماده بی ارزش خاک رس ، با اندازه ذرات در حد نانومتر و استفاده از آن در سیمانهای استخوانی است که برای ساخت اعضای مصنوعی نظیر انواع ایمپلنتها و مصارف مهندسی بافت بکار می رود.

دکترهاشمی  افزود : در این اختراع ، خاک رس با استفاده از فعالیتهای شیمیایی ، اصلاح سطحی شده بطوریکه خاصیت ضد میکروبی پیدا کرده ومانع از ایجاد عفونت در اطراف عضو مصنوعی داخل بدن می شود .

وی گفت :  در نانولایه های سیلیکاتی ، هنگام فعالیت های شیمیایی ، ذرات خاک رس همزمان با پیدا کردن خاصیت ضد میکروبی ، خاصیت زیست سازگاری نیز پیدا می کنند تا بدن افرادی که عضو مصنوعی به آنها پیوند داده می شود ، عضو مصنوعی  را به عنوان جسم خارجی شناسایی نکند و از دفع آن توسط سیستم دفاعی بدن جلوگیری شود .

رئیس دانشگاه آزاد بیرجند با بیان اینکه ترکيبات رايج مورد استفاده براي اصلاح سطحي ، اغلب به دليل سمي بودن از ميزان سازگاري زيستي سازه­هاي مورد استفاده در مهندسي پزشکي مي­کاهد افزود : اختراع نانولایه های سیلیکاتی ضد میکروب و زیست سازگار خاک رس HTCC  ، برای مرتفع­ ساختن مشکل ياد شده با هدف توليد نمک نوع چهارم کيتوسان به عنوان نوعي آمينو ساكاريد طبيعي و زيست­سازگار ، صورت گرفته است .

دکتر علی آبادی مخترع این نانولایه نیز هدف از تولید نانو لایه های سیلیکاتی ضد میکروب را دستیابی به مواد مرغوب تر در تولید اعضای مصنوعی بدن و افزایش موفقیت اعمال جراحی پیوند اعضای مصنوعی عنوان کرد و گفت : خصوصيات نانولایه های تولید شده با روشهاي مختلف آناليز نظير هدايت سنجي،  SEM، X-ray، FTIR، تستهاي ضد ميکروبي و زيست سازگاري مورد مطالعه قرار گرفته است .

نانولایه های سیلیکاتی ضد میکروب و زیست سازگار خاک رس HTCC  توسط دکتر علی آبادی دکترای مهندسی شیمی گرایش نانو با همکاری دکتر  رویا  تقی سنجری استاد دانشگاه یزد و دکتر کوروش کبیری دکترای پلیمر و مسئول پژوهشگاه پلیمر ایران تولید و  به شماره 71319 در اداره ثبت اختراعات کشور به ثبت رسیده است .