جهش تولید | شنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

اختراع قطعه کاهنده مصرف آب در کولرهای آبی در بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

اختراع قطعه کاهنده مصرف آب در کولرهای آبی در بیرجند

محقق بیرجندی ،قطعه کاهنده مصرف آب در کولرهای آبی اختراع کرد .

بهدانی ، معاون پژوهشی دانشگاه بیرجند گفت : طرح پژوهشی این قطعه را دکتر امیدی کاشانی عضو هیأت علمی گروه مکانیک این دانشگاه از آبان  93 ارائه داد که پس از ساخت و انجام آزمایشات لازم ، در 13 اردیبهشت امسال به شماره 85579 در اداره ثبت اختراعات کشور به ثبت رسید .

آقای بهدانی افزود : این قطعه با حجمی به اندازه قوطی کبریت ، بدون ایجاد تغییر در سیستم کولر ، در پشت کلید روشن کردن آن نصب می شود که با تنظیم دبی حجمی آب در حال سیر ، مصرف آب را در کولرهای آبی کاهش می دهد  .

دکتر امیدی کاشانی مخترع این قطعه نیز گفت : برای ساخت قطعه کاهنده مصرف آب در کولرهای آبی ، آزمایشاتی برای محاسبه میزان آب مصرفی انجام که در آن با نصب  5 دماسنج و 5 رطوبت سنج  در نقاط مختلف همچون محدوده هوای خروجی از خود کولر ، خروجی دریچه کولر به اتاق ، نقطه مستقیم روبروی دریچه کولر در مرکز اتاق و  نقطه غیر مستقیم خروجی دریچه کولر ، مصرف آب کولر با سایزهای مختلف ، اندازه گیری شد  .

وی با اشاره به متفاوت بودن برنامه های نرم افزاری قطعه کاهنده برای کولرها با سایزهای متفاوت افزود : این قطعه به صورت الکترونیکی و  فاقد سنسور است و  قبل از اینکه در اختیار متقاضیان قرار بگیرد برنامه های نرم افزاری آن متناسب با نوع و اندازه کولر  پیاده سازی می شود تا براساس آن مصرف آب را تنظیم کند .

مخترع این قطعه گفت: نصب قطعه کاهنده در کولرهای آبی ، مصرف آب در این کولرها را در دور کم به طور متوسط 43 درصد و در دور تند کولر به طور متوسط 10 درصد کاهش می دهد .

دکتر امیدی کاشانی افزود : بر اساس آزمایشات انجام شده برای ساخت قطعه کاهنده ،  اگر در تمام کشور 13 میلیون کولر آبی وجود داشته باشد که فقط سه ماه در سال (تیر ، مرداد و  شهریور) و هر روز 9  ساعت کار کنند، مقدار آب صرفه جویی شده در هر سال 70 میلیون و 200 هزار مترمکعب خواهد بود.

 وی گفت : هزینه تمام شده برای قطعه کاهنده مصرف آب در کولرهای آبی حداکثر 15 هزار تومان است که با تولید انبوه آن ، این هزینه کمتر می شود .

مخترع این قطعه افزود : هم اکنون شرکت آب و فاضلاب استان یزد آمادگی خود را بررسی عملکرد قطعه کاهنده مصرف آب در کولرهای آبی اعلام کرده است تا پس از بررسی عملکرد آن ، قطعه کاهنده را بر روی تمام کولرهای آبی استان خود  نصب کند .

دکتر امیدی کاشانی گفت : از قطعه کاهنده مصرف آب در کولرهای آبی ، 2 مقاله برای ارائه در کنفرانسهای داخل   و  یک مقاله برای ارسال به یک مجله ISI  خارج از کشور تهیه شده است .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز مرکز خراسان جنوبیجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
حال این دستگاه دقیقا چگونه و کدام مصرف آب را کاهش... محمودرضا ۱۳۹۵/۰۳/۵ ۲۰:۵۵

محمودرضا
حال این دستگاه دقیقا چگونه و کدام مصرف آب را کاهش می دهد؟؟؟
با توجه به اینکه در کولر ها با اتفاق افتادن تبخیر خنک سازی انجام می گیرد و تمامی شرکت ها بدنبال افزایش راندمان کولر هستند و فروش پوشال های سلولزی به همین منظور صورت می گیرد. هر چه بیشتر تبخیر صورت گیرد راندمان بالاتر خواهد رفت.
فرایند سرمایش تبخیری مستقیم(Direct Evaporative Air Cooling ) در کولرهای تبخیری یک فرایند تبادل حرارت آدیاباتیک است حرارت از هوا به آب انتقال می‌یابد و آب تبخیر می‌گردد. به این ترتیب درجه حرارت حباب خشک هوا کاهش خواهد یافت و سرمایش محسوس انجام می‌شود.
حال این دستگاه دقیقا چگونه و کدام مصرف آب را کاهش می دهد؟؟
اگر مصرف آب کاهش پیدا کند در نتیجه، تبخیر کمتر اتفاق افتاده، و در صورت کاهش تبخیر، سرمایش کمتری اتفاق افتاده!
مصرف آب در کولر های آبی تنها توسط تبخیر صورت می گیرد، و ادعای اینکه این وسیله از تبخیر آب به خارج از کولر جلوگیری می کند آنچنان صحیح نیست، زیرا در هنگام کار، در نزدیکی پوشال ها فشار منفی داریم و مکش صورت می گیرد، و این با نزدیک کردن یک سیگار روشن یا نخ افروخته، به نزدیکی پوشالها بسیار واضح خواهد بود.
از آنجایی که EER به طور مستقیم وابسته به اختلاف دمای ورودی و خروجی است در صورت کاهش بازده تبخیر کولر بازدهی انرزی کولر نیز افت پیدا خواهد کرد.
در مورد خاموش و روشن شدن مکرر پمپ با توجه به نوع پمپ کولر ها ،به احتمال بالایی این عمل باعث فشار آمدن و سوختن آن خواهد گردید.
برای مثال :
با فرض اینکه هوا با دماي 40oC و رطوبت نسبي 30% وارد كولر آبي 3000 CFM مي شود
رطوبت نسبي هواي خروجي حداكثر به70 % برسد . مقدار مصرف آب و ساير مشخصات هواي خروجي :
مقادير RH=70% و Tw=25.0emoticonC
نسبت رطوبت از 0.0137 به 0.018 تغيير كرده بنابراين مصرف آب كولر
24.5 لیتر بر ساعت
در بهترین حالت خواهد بود.
و به هیچ عنوان این مقدار تئوری برای این میزان هوادهی قابل تغییر نیست.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۳/۵ ۲۰:۵۵