سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

اختراع سردابه سفالی مدرن در دانشگاه بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

اختراع سردابه سفالی مدرن در دانشگاه بیرجند

سردابه سفالی مدرن در دانشگاه بیرجند طراحی و ساخته شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند گفت: اين دستگاه، آبسردکني است که با استفاده ازانرژيهاي تجديد پذيرمانند انرژي باد وگرماي خورشيد،دماي آب را از 37 درجه به 10 درجه بالای صفر کاهش مي دهد.

دکتر بهدانی با اشاره به طرز کار اين دستگاه افزود : دراین دستگاه  آب ازداخل مخزن 4 ليتري فشارشکن وارد لوله هايي ازجنس سفال به طول 30 مترمي شود و به وسيله لوله تهويه هوا که به ارتفاع 3 متر و داراي يک فن هواکش خودکاراست آب سطح لوله سفالي را تبخیر می کند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند با بیان اینکه گرماي مورد نيازبراي تبخيرازآب داخل لوله گرفته مي شود گفت : این کار باعث کاهش دماي آب می شود و به دلیل آنکه  قاب دستگاه عايق بندي است از گرم شدن مجدد آب جلوگيري  می کند.

دکتر بهدانی با اشاره به برخی مزایای این دستگاه گفت : اين دستگاه قابليت جمع شدن را دارد به صورتي که لوله 3 متري تهويه هوا تبديل به لوله یک متري شده و چون داراي دو چرخ کوچک است حمل آن  آسان است.

وی اضافه کرد: همچنين اين آبسرد کن را مي توان علاوه برمحيطهاي روباز، درمکانهاي سربسته نيزنصب کرد با اين تفاوت که بايد لوله تهويه هوا به دودکش بخاري وصل شود.

دکتر بهدانی با بیان اینکه تاکنون اين آبسردکن نمونه خارجي نداشته است افزود : برای ساخت نمونه اوليه این دستگاه20 میلیون ريال هزینه شده و هزينه ساخت هردستگاه براي توليد انبوه 5 میلیون ريال است.

سردابه سفالی مدرن را دو دانشجوی گروه مکانیک دانشگاه بیرجند به نامهای علی قدیری و مرتضي پورسلطاني طراحی و ساخته اند و در تاریخ 15 شهریور پارسال به شماره 76622  در اداره ثبت اختراعات کشور به ثبت رسیده است.

همچنین این اختراع  مقام دوم ششمين جشنواره ملي حرکت را در سال  92 از آن خود کرد.

معاونت اطلاعات و اخبار