رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۸

اختراع سامانه هوشمند مسیریاب خورشیدی در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

اختراع سامانه هوشمند مسیریاب خورشیدی در خراسان جنوبی

سامانه هوشمند مسیریاب خورشیدی به دست محققان دانشگاه بیرجند اختراع شد .

دکتر فتحی رئیس دفتر کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه بیرجند گفت : در این سامانه پنل های خورشیدی به صورت مداوم عمود برخورشید قرار می گیرند که این کار سبب می شود  با حرکت خورشید از طلوع تا غروب آفتاب ، جهت پنل ها همواره تغییر کند و عمود بر خورشید باشد.

دکتر فتحی افزود : با استفاده از سامانه هوشمند مسیریاب خورشیدی  ، جذب انرژی خورشیدی و تبدیل آن به انرژی الکتریکی نسبت به پنلهای ثابت حدود 30 درصد افزایش می یابد .

مخترع این سامانه و عضو هیئت علمی دانشکده برق دانشگاه بیرجند نیز گفت : قیمت پنل های اختراع شده در سامانه هوشمند مسیریاب خورشیدی ، یک پنجم نمونه خارجی و وارداتی آن است .

دکتر شمسی نژاد افزود : در نمونه اختراع شده هر پنل سه کیلوواتی با هزینه 2 میلیون تومان تولید و نصب شده است و این در حالی است که هر پنل یک کیلوواتی در سیستم های خورشیدی تولید برق موجود ، 15 میلیون تومان هزینه در بردارد .

به عبارت دیگر برای تأمین برق مورد نیاز یک خانه روستایی که به میزان یک کیلووات برق مصرف می کند با پنل های خورشیدی فعلی موجود باید 15 میلیون تومان هزینه شود که با نصب سامانه هوشمند مسیریاب خورشیدی ، این هزینه به 6 میلیون تومان با نصب 3 پنل 3 کیلوواتی کاهش می یابد .

سامانه هوشمند مسیریاب خورشیدی برای دریافت کد اختراع به سازمان ثبت اختراع کشور فرستاده شده است .