جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

اختراع سامانه شبیه ساز قلب توسط محقق بیرجندی - نمایش محتوای خبر

 

 

اختراع سامانه شبیه ساز قلب توسط محقق بیرجندی

محقق بیرجندی ، سامانه شبیه ساز قلب اختراع کرد .

محقق بیرجندی ، سامانه شبیه ساز قلب اختراع کرد .

دوستی ، رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی گفت : این سامانه را محمد نعیمی پور فوق لیسانس مهندسی صنایع پس از 15 سال تلاش با هدف رفع مشکلات بیماران قلبی نیازمند پیوند ، اختراع کرد .

آقای دوستی افزود : پیشرفته ترین قلب مصنوعی کامل ، ساخت کارخانه abiomed آمریکاست . اما این قلب مصنوعی هم ایراداتی دارد که محقق بیرجندی اکنون  این ایرادات را با اختراع سامانه شبیه ساز قلب برطرف کرده است و  این سامانه هیچ گونه نمونه داخلی و خارجی ندارد .

نعیمی پور ، مخترع این سامانه نیز گفت : مشکل فنی پیشرفته ترین قلب مصنوعی کامل جهان ، منقبض نشدن همزمان بطن های راست و چپ آن است به گونه ای که وقتی یک بطن در حالت انقباض است دیگری در وضعیت انبساط قرار دارد که این موضوع سبب افزایش فشار خون ریوی و مشکل تنفسی شدید برای بیمار می شود .

وی افزود : در سامانه شبیه ساز قلب ، بطن های راست و چپ آن مانند قلب طبیعی همزمان منقبض و منبسط می شوند تا مشکلاتی همچون افزایش فشار خون و تنفس برای بیمار به وجود نیاید .

مخترع سامانه شبیه ساز قلب گفت : در قلب مصنوعی کامل ساخته آمریکا از پیچ غلطکی استفاده شده و همین موضوع سبب ناهمزمانی کار بطن های چپ و راست شده است ؛ اما در سامانه شبیه ساز قلب از  غلطک های کروی سیاره ای به جای پیچ غلطکی استفاده شده که همین موضوع مشکل ناهمزمانی کار بطن های چپ و راست را برطرف کرده است .

آقای نعیمی پور افزود : استفاده از غلطک های کروی سیاره ای به جای پیچ غلطکی همچنین سبب شده است ساختمان سامانه شبیه ساز قلب، بزرگتر از پیشرفته ترین قلب مصنوعی کامل نباشد و  بر خلاف تمام قلب های مصنوعی ساخته شده در جهان ، در سینه بیمار جای بگیرد .

وی گفت : سامانه شبیه ساز قلب شامل بطن ها با دریچه های ورودی و خروجی  ، مکانیزم حرکت غلطک های کروی سیاره ای ، موتور محرک ، مجاری ورود و خروج سیال ، بدنه و  پوسته است که می تواند به عنوان تجسم عینی برای طراحی و ساخت وسایل کمک به گردش خون مورد استفاده قرار گیرد .

سامانه شبیه ساز قلب با شماره 84309 در اداره ثبت اختراعات کشور به ثبت رسیده است .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی