سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

اختراع درب مولد ولتاژ توسط مخترع جوان بیرجندی - نمایش محتوای خبر

 

 

اختراع درب مولد ولتاژ توسط مخترع جوان بیرجندی

«رضا سیدآبادی» مخترع جوان خراسان جنوبی، متولد سال 1370 در بیرجند و دانشجوی کارشناسی ارشد برق ، گرایش کنترل است که با تلاش توانسته است اختراعی در جهت تولید انرژی برق بدون هزینه و حفظ محیط زیست انجام دهد .

نام این دستگاه ، کیت الکترونیکی اصلاح ضریب مصرف در سیستم‌های روشنایی خانگی و صنعتی و نام دیگر آن «درب مولد ولتاژ» است .

او در این اختراع از قوانین فیزیک کمک گرفته و با ابزارهای ساده ای همچون چرخ دنده، ژنراتور و سیم های ارتباطی برق رایگان را در اختیار کاربر قرار می دهد.

رضا سیدآبادی در خصوص اختراعش می گوید : « در دنیای امروز اهمیت انرژی‌های نو و حالت بازیافت و انرژی‌هایی که کمترین آلودگی را داشته باشد ، مطرح است و هرچه انرژی‌هایی با کمترین آلودگی زیست محیطی تولید کنیم ، کشورمان از لحاظ علمی بالاتر خواهد بود. کشور برای تولید انرژی هزینه ‌های زیادی متحمل می‌شود و پس از آن ، هزینه انتقال انرژی بسیار زیاد است. اگر انرژی را در خانه تولید کنیم ، کشور هزینه ‌ای متحمل نخواهد شد و هزینه انتقال نیز ، حذف می‌شود.

این موارد منجر به این شد تا ایده استفاده از سیستمی که بیشترین میزان تولید انرژی از کمترین امکانات و بدون آلودگی زیست محیطی را طراحی کنیم . در مرحله ایده اولیه ، حدود 4 ماه وقت گذاشتیم تا به مرحله ثبت اختراع رسید و پس از آن وارد مرحله عملیاتی شد».

در این دستگاه، ژنراتورها در مکان‌های خاصی که رفت‌ و آمد زیاد و حرکت زیاد است مانند در و پنجره ، نصب می‌شود و حرکت را به ولتاژ تبدیل و ذخیره می‌کند و اگر ژنراتورها را به صورت موازی یا سری نصب کنیم ، توان بالایی از انرژی تولید خواهد کرد .

این دستگاه ، هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد ؛ هیچ استهلاکی ندارد و در کمتر از 20 دقیقه به راحتی نصب می‌شود .

درب مولد ولتاژ که به تازگی در اداره مالکیت صنعتی به ثبت رسیده آلودگی ندارد و صرفه جویی اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

منبع : وب سایت صدا و سیمای خراسان جنوبی