سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

اختراع بستر بی رنگ سازی فاضلابهای رنگی در دانشگاه بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

اختراع بستر بی رنگ سازی فاضلابهای رنگی در دانشگاه بیرجند

بستر بی رنگ سازی فاضلابهای رنگی در دانشگاه بیرجند اختراع شد .

در این بستر ، بنتونیت اصلاح شده با صمغ کتیرای پلیمری شده ، جامد جاذبی را تشکیل می دهد که قابلیت جذب بالای رنگهای اسیدی را دارد .

کاربرد این اختراع در بی رنگ سازی فاضلابهای رنگی صنعت نساجی است تا آثار مخرب این فاضلابها بر محیط زیست کاهش یابد و به صفر برسد .

هم اکنون در کشور برای جداسازی رنگهای اسیدی فاضلابهای نساجی که سرطان زا نیز می باشد از روش الکتروشیمی استفاده می شود که به علت استفاده از انرژی الکتریکی هزینه بالایی برای صنعت نساجی دارد و همچنین رنگ اصلی فاضلابها در این روش به چند رنگ دیگر شکسته می شود که دیگر قابل برگشت به صنعت نساجی نیست و علاوه بر آن آثار سرطان زای رنگها نیز از فاضلاب جدا نمی شود و وارد محیط زیست می شود .

اما اکنون پژوهشگران دانشگاه بیرجند جاذب جامدی را اختراع کرده اند که مواد تشکیل دهنده آن بنتونیت و  کتیرا ست که هر دوی این عناصر در خاک خراسان جنوبی به مقدار فراوان یافت می شود . به همین علت دیگر نیازی به استفاده از انرژی الکتریکی با هزینه بالا نیست و از طرفی در این روش رنگ اصلی قابل بازیافت است که می توان دوباره از آن در صنعت  نساجی استفاده کرد . همچنین این جاذب جامد تا سه بار استفاده همچنان کارکرد اولیه را دارد و در هر بار استفاده عوامل سرطان زای رنگهای اسیدی و شیمیایی صنعت نساجی را حذف می کند .

مجری این طرح پژوهشی گفت : در صنعت نساجی ، فاضلابهای با غلظت رنگ بالا ، جامدات معلق ، مواد آلی محلول در آب و نمک تولید می شود که روی خواص فیزیکی و شیمیایی آب شیرین تاثیر می گذارد.

همچنین برخی از این رنگها می تواند جذب کننده و یا منعکس کننده نور باشد که در نتیجه آن شفافیت طبیعی آب ، کاهش می یابد و مقدار زیادی از اکسیژن محلول در آب را مصرف می کند که کمبود اکسیژن آب ،  بر زندگی آبزیان ، رشد میکروبی و همچنین تضعیف اکوسیستم آبی موثر است .

دکتر سوسن صادقی ، با بیان اینکه حذف رنگ از پسابهای رنگی یکی از نگرانی های عمده محیط زیست است و نیاز قابل توجهی برای عمل آوری یا تصفیه پساب های رنگی قبل از تخلیه آن ها به منابع آبهای سطحی وجود دارد افزود : در این طرح پژوهشی یک بنتونیت اصلاح شده با صمغ کتیرای پلیمری شده به عنوان بستری جدید ، ارزان و سازگار با محیط زیست با قابلیت جذب بالا برای حذف رنگهای اسیدی از پساب های رنگی معرفی شده است .

وی گفت : در حضور بستر جدید تهیه شده ، میزان حذف رنگهای اسیدی به طور چشمگیری بهبود می یابد .

مجری این طرح پژوهشی افزود : برحسب نوع رنگ نیز ، ترکیب درصد کتیرای پلیمری شده به کار رفته در اصلاح سطح بنتونیت متفاوت بوده که حاکی از انتخابی بودن بستر جدید برای رنگهای خاصی می باشد ، یعنی با تغییر دادن مقدار کتیرای این بستر تولید شده ، می توان به این قابلیت در جاذب جامد دست یافت که رنگ خاصی را از فاضلابهای رنگی جدا و به عرصه تولید و رنگرزی بازگرداند. 

دکتر صادقی گفت : با تهیه بنتونیت اصلاح شده با ترکیب درصد های متفاوت از کتیرای پلیمری شده می توان مبادرت به تهیه بسترهای متعدد برای جداکردن رنگهای گوناگون کرد که این بسترها برحسب نوع شان در صنایع ، نساجی ، رنگرزی و چاپ مورد استفاده قرار می گیرد .

 وی افزود :  از جمله مزایای اختراع مطرح شده ، در دسترس بودن  منابع فراوان و ارزان بنتونیت و صمغ کتیرا در خراسان جنوبی و همچنین تخریب پذیر بودن بستر اختراع شده است که منجر به آلودگی محیط زیست نمی شود .

بستر بی رنگ سازی فاضلابهای رنگی با همکاری آقای زراعتکار دانشجوی دکترای شیمی تجزیه دانشگاه بیرجند اختراع و به شماره 77706 در اداره کل ثبت اختراعات کشور به ثبت رسیده است .

اما به دلیل نبود صنایع نساجی در خراسان جنوبی ، این بستر اختراع شده هنوز مورد استفاده قرار نگرفته و  پیگیری لازم برای استفاده از آن در صنایع نساجی استان یزد در حال انجام است .

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی