سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

احداث واحدهای مسکونی و مرمت قنات ها اولویت نخست در مناطق سیل زده - نمایش محتوای خبر

 

 

احداث واحدهای مسکونی و مرمت قنات ها اولویت نخست در مناطق سیل زده

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار  در دومین جلسه کارگروه استانی قرارگاه احداث واحدها و مرمت قنوات اولویت نخست مناطق سیل زدهبازسازی و نوسازی مناطق سیل زده استان گفت: احداث واحدهای تخریبی و مرمت قنات ها اولویت نخست مناطق سیل زده استان است که باید توسط دستگاه های متولی تسریع شود.
میرجعفریان افزود: در سیل سال ۹۸ استان در مجموع 260 واحد مسکونی استان تخریب و خسارت حاد دیده است.
وی گفت: از این تعداد احداث 150 واحد مسکونی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ابلاغ شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار افزود: تاکنون عملیات اجرایی 34 واحد مسکونی در مناطق مختلف سیل زده استان آغاز شده است که برخی در مرحله فنداسیون و برخی واحدها در مرحله سفت کاری هستند.
میر جعفریان از هم استانی های سیل زده خواست تا در زمینه آوار برداری، تشکل پرونده و احداث واحدهای مسکونی با مسئولین مربوطه همکاری کنند و دستگاه‌های اجرایی نیز روند احداث واحدها را تسریع کنند.
وی ادامه داد: با یک اقدام جهادی فرمانداران، جهاد کشاورزی و بسیج سازندگی بیش از 50 تا 60 درصد از قنواتی که بر اثر سیل آسیب دیده بود، رفع مشکل شده و آب در آنها جاری است و برای احیا و مرمت سایر قنوات هم در تلاشیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار افزود: خسارت سیل به مزارع و باغات از طریق سامانه سجاد برآورد شده و در این خصوص منابع ملی جذب و وصول و در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.
میرجعفریان از فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی استان خواست تا رفع کامل خسارتهای سیل با جدیت در کنار مردم باشند و خدمات دهی کنند.

وی گفت: کار کارشناسی برای احداث واحدهای تخریبی روستای شیرگ آقا در سربیشه انجام شود و مشکل پنج خانواری که در بر اثر وقوع سیل در این شهرستان در چادر زندگی می کنند از طریق خانه اجاره ای به صورت موقت رفع شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار بر نظارت بیشتر دستگاه های متولی بر مسائل بهداشتی مناطق سیل استان نیز تاکید کرد.
میرجعفریان همچنین با اشاره به فرارسیدن فصل گرما و تامین آب مناطق روستایی گفت: باید از محل منابع ملی برای آبرسانی سیار به روستاهای استان جذب اعتبارشود و ما هم در این زمینه آب و فاضلاب روستایی را کمک خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه باید رفع تعرضات و تصرفات بستر رودخانه های استان از سوی دستگاه های متولی جدی گرفته شود، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اضافه کرد: نباید اجازه دهیم که حریم رودخانه های استان ساخت و ساز انجام شود.
 میرجعفریان خواست تا فرمانداران و دستگاه های اجرایی برای جلوگیری از آتش سوزی مراتع و باغات آمادگی داشته باشند و در این خصوص گشت های دستگاه های متولی در مناطق مختلف افزایش یابد.
تخریب واحدهای مسکونی، باغات، اراضی کشاورزی، قنوات، جاده ها از جمله موضوعاتی بود که فرمانداران شهرستانهای استان برای رفع خسارت به آن اشاره کردند.