سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

اجرای طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در خراسان جنوبی

طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در خراسان جنوبی اجرا می شود.

طرح کشوری پیشگیری از تنبلی چشم، روز یکشنبه (2 آبان) همزمان با سراسر کشور در خراسان جنوبی آغاز می شود.

طرح پیشگیری از تنبلی چشم در تمام سال در پایگاه های دائمی زیر نظر بهزیستی اجرا می شود و از دوم تا هشتم آبان، هفته ملی پیشگیری از تنبلی چشم نامیده شده است.

این طرح ملی همچنین از اول آبان تا پایان آذر در پایگاه های غیر دائمی نیز، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل آموزش و پرورش، مهدها و پیش دبستانی ها، مراکز بهداشت شهری و روستایی، مساجد، مدارس و تمام نقاط شهری و روستایی صعب العبور و دورافتاده به صورت ثابت و سیار اجرا می شود.  

برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم برای شناسایی و تشخیص زود هنگام تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی در کودکان 3 تا 6سال با تلاش بهزیستی و سایر ارگانها اجرا می شود.

برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم، امسال در کشور 21 ساله و در استان 11 ساله شد .

کاهش شیوع اختلالات بینایی به ویژه کاهش شیوع آمبلیوپی، شناسایی و تشخیص زود هنگام تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی، مداخله به موقع برای درمان و بازتوانی کودکان مبتلا و پیشگیری از معلولیتهای بینایی از جمله اهداف اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم است.

آقای شیخانی، معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه طرح پیشگیری از تنبلی چشم در سه سطح غربالگری، تشخیص و درمان انجام می شود گفت: در سطح اول کودکان توسط مربی آموزش دیده و با استفاده از چارت E یا دستگاه غربالگر عیوب انکساری (پلازاپتیکس)، غربال و در صورت مشکوک بودن به سطح دوم یعنی تشخیص و به مراکز بینایی سنجی ارجاع می شوند و بعد از تشخیص توسط اپتومتریست، در صورت نیاز برای انجام معاینات تخصصی تر و مداخله درمانی به چشم پزشک معرفی می شوند.

شهرزاد کرد، کارشناس مسئول برنامه پیشگیری از تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 سال استان نیز گفت: در سطح اول (غربال)، هزینه اندکی از خانواده ها، بر اساس تعرفه دولتی مشخص شده از سوی سازمان بهزیستی کشور دریافت می شود و در صورت ارجاع به مرحله دوم و سوم، کودکان بصورت رایگان معاینه می شوند.

پارسال 41 هزار و 561 کودک 3 تا 6 سال، معادل 97 درصد جمعیت کودکان3 تا 6 سال استان زیر پوشش برنامه غربالگری بینایی قرار گرفتند که در مجموع 2 هزار و 271 کودک، بیمار تشخیص داده و از این تعداد نیز 416 کودک مبتلا به تنبلی چشم (آمبلیوپ) شناسایی شدند و تحت درمان قرار گرفتند

امسال نیز 38 پایگاه دائمی و 650 پایگاه غیردائمی خراسان جنوبی با 13 دستگاه غربالگری پلازاپتیکس مجهز و پیشرفته، آماده اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان هستند.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی