رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

اجراي جشن ملی اهمن در سرایان - نمایش محتوای خبر

 

 

اجراي جشن ملی اهمن در سرایان

مراسم جشن سده یا همان اهمن که از جمله آثار ملی ناملموس است در روستاي دوحصاران سرایان برگزار شد.

برآبادي ، مسئول حوزه پژوهشي اداره کل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري خراسان جنوبی  گفت : این مراسم جشن هر ساله از 28 دي ماه آغاز مي شود و تا اوايل بهمن ادامه دارد .

آقای  برآبادي افزود: در این جشن ملی همه افراد روستا شادي و پايکوبي مي کنند و با پخش آجيل هايي مانند برگه زردآلو ، مغز گردو ، بادام و  تخمه از يکديگر پذيرايي مي کنند .

مسئول حوزه پژوهشي اداره کل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري خراسان جنوبی  افزود : شب نشینی اهالی روستا از دیگر برنامه های جشن سده ات که در آن اقوام و خويشان به خانه بزرگان فاميل مي روند و در اين مراسم داستان هاي گذشته وافسانه هاي قديم را براي جوانان و نوجوانان بازگو مي کنند و علاوه بر داستان سرايي ، کتاب هايي مثل دیوان حافظ ، مختارنامه، جنگ هاي حضرت علي (ع)، امير ارسلان رومي و شاهنامه مي خوانند.

آقای برآبادی گفت: در ایام جشن سده یا اهمن کودکان و نوجوانان به در خانه ها رفته و اشعاري به زبان محلي مي خوانند و صاحب خانه هم آجيل، شيريني و مقداري آرد و روغن و يا پول به آنها مي دهد که از اين مواد جمع آوري شده ، آش بلغور نذري تهيه می کنند و بين اهالي روستا توزيع مي کنند.

 وی افزود:  مردم برپا کننده جشن سده براين باورند که با برگزاري اين مراسم سالي خوب و با برکت در پيش خواهند داشت  .

جشن سده یا اهمن ،سال 1391 به شماره 808 در فهرست آثار ملی ناملموس به ثبت رسيد .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبیجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام جشن سده در روستای دوحصاران امسال نیز... javad ۱۳۹۳/۱۲/۱۹ ۱۴:۴۳

javad
با سلام جشن سده در روستای دوحصاران امسال نیز برگذار گردید و من خودم نیز در این جشن حضور داشتم و از نزدیک با این مراسم جالب روستای دوحصاران دیدن کردم . و شما را هم به شرکت در این مراسم که انشاالله در سال آینده برگزار خواهد شد دعوت می کنم.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۳/۱۲/۱۹ ۱۴:۴۳