جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

اتصال روستای سیدان به شبکه ملی اطلاعات به نمایندگی از 1500 روستای کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

اتصال روستای سیدان به شبکه ملی اطلاعات به نمایندگی از 1500 روستای کشور

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، معتمدیان در مراسم دسترسی بیش از ۱۵۰۰ روستای کشور به شبکه ملی اطلاعااتصال روستای سیدان به شبکه ملی اطلاعات به نمایندگی از 1500 روستای کشورت که بر بستر اینترنت و به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار شد، تشریح موقعیت سیدان از توابع شهرستان مرزی درمیان، این روستا را با ۹۷ خانوار جمعیت از مناطق دارای ظرفیت‌های متعدد استان برشمرد و گفت: سایتی که در این روستا به نمایندگی از دیگر پروژه‌های وزارت ارتباطات افتتاح می‌شود، این منطقه را به تکنولوژی‌های نسل دوم، سوم و چهارم مجهز می‌کند.
وی افزود: در این مراسم اتصال ۷۶ روستای استان به شبکه ملی اطلاعات با استفاده از ۴۶ سایت رقم می‌خورد و برای راه اندازی این ۴۶ سایت ۲۱۹ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
معتمدیان خدمات دولت در زمینه توسعه روستاها را قابل تحسین دانست و گفت:  بهره برداری از زیرساخت‌های ارتباطی، توسعه همه جانبه روستا‌ها را به همراه دارد.
وی افزود: با استفاده از ظرفیت اینترنت در حوزه‌های تجارت الکترونیک، فروش محصولات باغی و زراعی، گردشگری، سلامت و آموزش، می‌توان اشتغال ایجاد کرد و افزایش درآمد را برای روستاییان رقم زد.
استاندار به تشریح شرایط استان از نظر برخورداری از زیرساخت‌های ارتباطی پرداخت و گفت: در حال حاضر وضعیت ارتباطی ۲۹ شهر استان کامل شده و وزارت ارتباطات در تمام شهر‌ها در حال توسعه ظرفیت فیبر نوری است.
معتمدیان افزود: در حال حاضر ۹۶ درصد روستا‌های با بیش از ۱۰۰ خانوار استان، تحت پوشش تلفن همراه قرار دارند و تا پایان سال همه روستا‌های بالای ۶۰ خانوار از خدمات تلفن همراه برخوردار می‌شوند.
وی با تأکید بر این که به لحاظ برخورداری روستا‌های استان از تلفن همراه از تکالیف برنامه ششم جلوتر هستیم،گفت: در شرایط فعلی ۵۰ درصد روستا‌های بالای ۲۰ خانوار از پوشش اینترنت پرسرعت برخوردارند و تا پایان برنامه ششم نیز بیش از ۸۰ درصد روستا‌های استان تحت پوشش اینترنت پرسرعت قرار می‌گیرند.
معتمدیان افزود: تا پایان هفته دولت، پوشش روستا از خدمات تلفن خانگی که الان ۹۶ درصد است به ۱۰۰ درصد می‌رسد.
استاندار درخصوص مشترکان اینترنت استان هم گفت: تعداد مشترکین اینترنت در خراسان جنوبی که در ابتدای دولت ۳۷۳ هزار نفر بود در پایان سال ۹۸ با ۶۱ درصد رشد به ۶۰۱ هزار نفر رسید.
معتمدیان با اشاره به آغاز طرح اتصال روستا‌ها به شبکه ملی اطلاعات در ۱۵ مهر  پارسال و با حضور معاون اول رئیس جمهور در استان افزود: سال گذشته و همزمان با برگزاری مراسم روز ملی روستا و عشایر ۱۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند و بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته تا پایان خرداد ۵۰۰ روستای دیگر از این ظرفیت برخوردار می‌ شوند.
استاندار خراسان جنوبی همچنین از اتصال هزار مدرسه به این شبکه تا پایان سال خبر داد.
وی گفت: هم اکنون ۱۰۰ درصد روستا‌های بالای ۱۰ خانوار استان از نعمت برق برخوردار شوند، ۸۰ درصد روستا‌های بالای ۲۰ خانوار به شبکه سراسری گاز متصل شوند.
معتمدیان افزود: در حال حاضر تمامی نقاط شهری استان از نعمت گاز طبیعی برخوردارند و تا پایان دولت ۱۰۰ درصد روستا‌های بالای ۲۰ خانوار گازدار می‌شوند.
وی از رسیدن خراسان جنوبی به میانگین کشوری درخصوص برخورداری از ضریب نفوذ دیجیتال خبر داد و گفت: ۴ برابر شدن اعتبارات حوزه راه‌ها و آغاز به کار پروژه راه آهن بیرجند- گناباد نیز از دیگر خدمات دولت در استان است.
معتمدیان در ادامه از اقدامات وزارت ارتباطات در توسعه کیفی خدمات گفت و با اشاره به در حال اجرا بودن ۲۲۷ کیلومتر فیبر نوری در استان افزود: اجرای ۵۰۰ کیلومتر دیگر فیبر نوری در دستور کار وزارت ارتباطات است.
آیین بهره برداری از دسترسی بیش از ۱۵۰۰ روستای کشور به شبکه ملی اطلاعات با حضور ویدئو کنفرانسی جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در روستای سیدان از توابع شهرستان درمیان برگزار شد که معاونین استاندار و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی نیز این مراسم را همراهی کردند.