جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

آبگیری بیش از ۵۰ درصدی تالاب کجی نهبندان - نمایش محتوای خبر

 

 

آبگیری بیش از ۵۰ درصدی تالاب کجی نهبندان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه این تالاب با وسعت ۷۰ هکتار به آبگیری بیش از ۵۰ درصدی تالاب کجی نهبندانصورت پهنه‌ای وسیع بوده که با اولین بارندگی در سطح منطقه، آبگیری می‌شود گفت: طول مدت زمان آبگیری تالاب در مقایسه با پارسال کمتر، اما سطح آبگیری آن در هر دو سال مشابه بوده است.
اکبری با اشاره به اینکه در سال گذشته بیشترین آبگیری تالاب در آبان بوده و به همین دلیل گردشگران بیشتری از تالاب بازدید کردند افزود: امسال تالاب دیرتر آبگیری شد و تاکنون حدود ۲۰۰ گردشگر از منطقه بازدید کرده اند.
وی به اثرات منفی کم شدن آب تالاب‌ها و خشک شدن عرصه‌های تالابی برای ساکنان حاشیه تالاب، روستا‌ها و شهر‌های دورتر اشاره کرد و گفت: بیشتر طوفان‌های گرد و غبار در سطح کشور از سطح عرصه‌های تالابی خشک شده آغاز می‌شود که به دلیل ساختار سست و شکننده مناطق تالابی با کمترین وزش باد از سطح زمین جدا می‌شوند.
مدیرکل منابع طبیعی استان با بیان اینکه طوفان‌های گرد و غبار علاوه بر تهدید سلامت انسان ها، خسارات جبران ناپذیری را به بخش‌های صنعت و کشاورزی وارد می‌کند افزود: حفاظت از عرصه‌های تالابی و افزایش طول دوره رطوبت آنها از اولویت‌های زیست محیطی در این مناطق است.