سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

ابن حسام خوسفی - نمایش محتوای موسیقی

 

 

ابن حسام خوسفی

Loading the player...

 

«مولانا محمد بن حسام‌الدین حسن بن شمس‌الدین محمد خوسفی»، معروف به «ابن حسام»، شاعر، عارف، فقیه و اندیشمند قرن هشتم و نهم هجری است.

تولد ابن حسام را سال 783 هجری قمری (760 هجری شمسی) دانسته اند. زادگاه ابن حسام، شهر خوسف است كه از بخش های فعلی بیرجند و از قدیمی ترین آبادی های قهستان می باشد. ابن حسام تحصیلات مقدماتی و تربیت خود را مدیون پدر دانا و با فضیلتش می داند.

بیشتر تذكره نویسان ابن حسام را شاعری صاحب فضل و او را مردی وارسته و قانع كه روزها از صبح تا شام به كار كشاورزی اشتغال داشته و اشعار خود را نیز در همین مواقع یادداشت می كرده، دانسته اند.

ابن حسام از علو طبع و اتكال به خداوند غافل نبوده و كمبود های زندگی مادی را بر سرافرازی معنوی ترجیح داده است. ابن حسام بر اثر اعتقاد راسخی كه به ولایت اهل بیت (ع) و دوستی پیامبر (ص) داشته، پیوسته به مدح و منقبت آنان پرداخته و به راستی قدرت شاعری خود رادر این موارد به خوبی نشان داده است.

ابن حسام در انواع شعر هنرنمائی و طبع آزمائی كرده است. وی با خلق مضامین وكلمات خوش آهنگ و نشاندن آنها در جای مناسب به توصیف آسمان و صور كواكب و صحنه های طلوع و غروب آفتاب و مناظر طبیعت به وجه اعجاب انگیزی پرداخته است.

از ابن حسام سه اثر ارزشمند به نام های «دیوان شعر، خاوران نامه، نثراللالی» باقی مانده است.

«دیوان شعر» ابن حسام در سال 1366 به كوشش آقایان احمد احمدی بیرجندی و محمد تقی سالك و با هزینة اداره كل حج و اوقاف و امور خیریه استا ن خراسان چاپ و منتشر گردیده است. این دیوان شامل 10844 بیت شعر و در مدح خاندان حضرت محمد (ص) می باشد.

«خاوران نامه» كه به سبك شاهنامه سروده شده شامل 22500 بیت شعر است كه در وصف دلاوری های حضرت علی (ع) و یاران آن حضرت به رشتة نظم درآمده است.

«نثر اللالي» منظومه اي است در قالب مثنوي در ترجمان كلمات قصار مولي علي (ع) كه به گفته آقايان احمد احمدي بيرجندي و محمد تقي سالك به مجموعة اين ابيات تاكنون دسترسي حاصل نگرديده است.

برخی از نویسندگان عمر ابن عمران حسام را 91 سال ذكر كرده اند در این صورت سال وفات او را باید 874 هجری قمری دانست. در كتاب بهارستان وفات ابن حسام 873 هجری قمری (847 هجری شمسی ) ذكر شده است.

مقبره ابن حسام در زادگاهش، خوسف و بر روی تپه ای سنگی كه مشرف به مزارع و باغستان ها است واقع می باشد كه محل زیارت علاقمندان به این زاهد با فضیلت است.