جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

«یاقوت کویر» درقاب شبکه مستند سیما - نمایش محتوای خبر

 

 

«یاقوت کویر» درقاب شبکه مستند سیما

توليد مستند ياقوت كوير با معرفي زرشك تازه به عنوان محصول كشاورزي استراتژيك خراسان جنوبي آبانماه ٩٥كليدخورد و آذرماه ٩٦ توليد آن به پايان رسيد.

به گزارش روابط عمومی صداوسیمای خراسان جنوبی، این مستند به تهيه كنندگي سيدمحمدنظامي ، امشب ۱۲ اسفند ماه ۹۶ ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه از شبکه مستند سیما پخش می شود.

اين مستند تلاش كرد نگاه عموم را نسبت به زرشك كه عموما آنرا بصورت خشكبار مصرف ميكنند عوض كند و زرشك تازه را با خواص دارويي فراوان به عنوان محصولي موازي زرشك خشك معرفي كند.

معرفي زرشك تازه به عنوان يك محصول جديد ضمن ايجاد تنوع محصول در بازار زرشك موجب كاهش هزينه هاي انبار داري براي كشاورزان و كوتاه شدن دست دلالان و نقد شدن سريعتر هزينه توليد براي كشاورزان ميشود.

درختچه زرشك از ابتداي فصل بهار شروع به رشد كرده و در ميانه فصل پاييز ميوه آن آماده برداشت ميشود، لذا طولاني بودن مدت زمان ماندن اين محصول بر روي درخت و رسيدن اين محصول ،سبب درگير شدن تيم تصوير برداري به مدت يكسال و گرفتن تصاوير در فصول و مراحل مختلف رسيدن اين محصول  شد.

درباره خواص درمانی زرشک مطالب زیادی بیان شده است، به عنوان مثال سرخ‌پوستان آمریکا زرشک را برای بیماری‌های خونی، سل، بی‌اشتهایی، بیماری‌های کلیوی، رماتیسم، زخم‌ها و جراحت‌ها به کار می‌بردند.

بعضی از پزشکان سنتی در ایران نیز زرشک را به عنوان رفع بوی بد خلط سینه می‌شناختند و در درمان بیماری‌های لثه، درد دندان و بعضی بیماری‌های چشمی (ضعف دید) از آن استفاده می‌کردند.

از زرشک برای درمان بیماری‌های آرتریت، مشکلات صفراوی، اسهال، کاهش تب، التهاب طحال، آماس زبان، زرد زخم، کمردرد، از بین بردن کرم‌های حلقوی، مشکلات قلبی، قاعدگی دردناک، مشکلات کبدی، بواسیر و تب‌خال نیز استفاده می‌شود.

شایان ذکر است  ٩٨ درصد زرشك دنيا درخراسان جنوبي توليد ميشود.

اين مستند تلویزیونی در باشگاه خبرنگاران جوان خراسان جنوبي به تهيه كنندگي سيدمحمدنظامي،كارگرداني محمدبراتي، تصويربرداري امين ترابيان و فرشاد صفاريون پور و تدوين محمدبراتي توليد شد.