سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

نمایش «زیرزمین» - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایش «زیرزمین»

تهیه کنندگی و نویسندگی نمایش زیرزمین را «فاطمه حسینی فر» و کارگردانی آن را «سارا مختاری» برعهده دارند.

بازیگران نمایش نیز عبارتند از: هادی نخعی زاده، ملیحه محمدی، علی شریفی، عبدالله اسماعیلی، مهدیه خسروی

صدابرداری نمایش زیرزمین را « فاطمه حسینی فر» بر عهده دارد.

استفاده از زبان نمایش در انتقال آموزه ها و مفاهیم ارزشمند انقلاب اسلامی، از تاثیرگذاری بالایی بر مخاطبین برخوردار است؛ چرا که مفاهیم نه به صورت سطحی و مستقیم که در لایه های پنهان و با بهره گیری از ابزار هنر بیان می شوند.

از همین رو شبکه استانی صدای خراسان جنوبی (خاوران) نیز اقدام به تولید نمایشی با موضوع انقلاب و با عنوان «زیرزمین» نموده است. مدت زمان این نمایش بلند رادیویی 30 دقیقه است.

داستان نمایش، درباره سرهنگ کبیری است که به شدت به رژیم پهلوی وفادار است؛ ولی از طرفی علاقه شدیدی هم به خانواده به خصوص دخترش دارد. در بحبوحه انقلاب دختر و پسر جوان سرهنگ، پنهان از پدر به انقلابی ها می پیونـدنـد و در زیرزمیـن خانه اسناد انقلابی را پنهان می کنند. پس از مدتی پدر متوجه می شود پسرش که عکاس است از صحنه های انقلابی و تظاهرات مردم و جنایات ماموران رژیم عکس گرفته و واکنش نشان می دهد و با پسرش دعوای سختی میکند. بحث های اعتقادی بین آن ها بالا می گیرد و پدر دوربین را از او می گیرد. اما مرتضی و مریم پنهانی باز هم فعالیت های انقلابی شان را ادامه می دهند.

در برخی صحنه ها پیش می آید که  پدر به دلایل مختلف قصد دارد به زیر زمین برود، اما خانواده مانع می شوند. مادر از جریانات با خبر است و مدام بین پدر و بچه ها گیر می کند. تا این که یک روز در تظاهرات، قاسـم (دوست مرتضی) که زندانی سیاسی هم بوده و به شدت تحت تعقیب رژیم است، تیر می خورد و مرتضی به زحمت او را به خانه خودشان رسانده و در زیر زمین پنهان می کند. کوچه آن ها بن بست است و ماموران همه خانه ها را می گردند، اما به خانه سرهنگ شک نمی کنند.

سرهنگ کبیری هم به دنبال قاسم می گردد و در این گیر و دار مریم (دختر خانواده) گم می شـود و پـدر که عاشـق دختـرش بوده، بی تاب دختـر عزیـز کرده اش به هر دری می زنـد که او را پیدا کند که در این گیـر و دار متوجـه مرد زخمی داخل زیر زمین خانه می شود. قاسم  هم مثل پسرش عکاس است و در زیر زمین مشغول ظاهر کردن عکس ها بوده که پدر او را پیدا می کند و با او در گیر می شود. مرتضی سر می رسد و سعی می کند آن ها را از هم جدا کند که ناگهان پدر متوجه عکس دخترش در میان عکس ها می شود .... .

سال تولید: 1395