سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

آوای کتاب - نمایش محتوای صدا

 

 

آوای کتاب

Loading the player...
آوای کتاب

به گفته اكثر جامعه شناسان، اقوام و مللی كه با مطالعه مانوس بوده و كتاب و كتابخوانی در میانشان رواج بیشتری داشته است، توانسته اند فرهنگی ماندگارتر و پویاتر از خود به جای بگذارند و میراث فرهنگی و گنجینه های معارف و دستاوردهای عالمان و فرهیختگان خود را به نسل های دیگر منتقل كنند.

در این راستا برنامه ریزی صحیح فرهنگی علاوه بر حفظ هویت عقیدتی و قومی عاملی است كه منجر به ایستادگی در مقابل هجوم فرهنگ بی فرهنگی بیگانه شد، و به حفظ فرهنگ خودی می انجامد. یكی از مهمترین راهبردها در یك برنامه ریزی صحیح فرهنگی، رواج فرهنگ كتابخوانی و مطالعه است. رهبر انقلاب در این باره می فرماید: «این باید یك سیره و سنت در بین مردم ما بشود كه كتاب بخوانند و به بچه هایشان یاد بدهند.» و یا در جای دیگری می فرمایند: «كتابخوانی باید مثل خوردن و خوابیدن و سایر كارهای روزانه در زندگی مردم وارد شود.»

یكی از راه های ترویج فرهنگ كتابخوانی، معرفی کتب مفید با شیوه ای جذاب است ؛ به همین منظور شبکه استانی صدای خراسان جنوبی اقدام به تولید ویژه برنامه ای جذاب با عنوان « آوای کتاب » نموده است .

« آوای کتاب » در واقع نوعی کتاب گویا ( Audio Book )  یا کتاب صوتی است که هدف اصلی آن « افزایش علاقه مندی مردم به کتاب و کتابخوانی و استفاده حداکثری از زمان » است .

مدت زمان این برنامه 25 دقیقه است . در هر برنامه کلیات مشخصات کتاب ( مانند : عنوان کتاب ، نویسنده یا مولف ، مترجم ( درصورت وجود ) ، ناشر ، تاریخ انتشار و نام گوینده ( نام واقعی یا مستعار )) و ... ) بیان شده و خلاصه ای از آن معرفی می شود و بخش هایی از کتاب توسط یک یا چند گوینده و بازیگر قرائت و اجرا می شود و با به کارگیری موسیقی و افکت های مناسب نیز بر جذابیت های آن افزوده می شود . درصورت امکان سعی می گردد خلاصه ای از زندگی نامه نویسنده نیز بازگو می شود .

موضوع کتاب هایی که در برنامه آوای کتاب معرفی می شود شامل داستان ، رمان ، کودک و نوجوان ، مذهبی و آموزشی ، علمی و هنری و ... است .

تا پایان سال جاری تعداد 12 برنامه تولید خواهد شد و به تناسب ایام و مناسبت ها از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی ( خاوران ) پخش خواهد شد .

تاریخ تولید: 1394

تهیه کنندگی و نویسندگی این برنامه را « هانیه پیرامی » بر عهده دارد .

راوی برنامه « باقر بارانی » و بازیگران نمایش « فرشته بهمن زاده، مهدی حقگو، محمد حسین برهانی، زهرا کاوسی، الهام نیک بین،  احمد حسینی مقدم، زهرا بهروزی فر، فاطمه حسینی فر، سید مرتضی حسینی، سارا مختاری، مجتبی عربی، انسیه نایبی فر، فاطمه زهرا روزی ، محمد وفایی فرد، فرنود فولادی » می باشند .