سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

ترفندهای جالب برای غلبه کودکان بر وسوسه تنقلات - نمایش محتوای خبر

 

 

ترفندهای جالب برای غلبه کودکان بر وسوسه تنقلات

برای غلبه کودکان بر وسوسه تنقلات ترفندهایی وجود دارد.

این روزها مغازه و فروشگاه‌ها از تنقلات پرکالری و در عین حال وسوسه‌کننده پر شده به طوری که دور نگه داشتن کودکان از این خوراکی‌های رنگارنگ به معضلی جدی بدل شده است.

از آنجا که کودکان علاقه وافری به تنقلات دارند بیش از سایر گروه‌های سنی در خطر مشکلات ناشی از مصرف این خوراکی‌ها از قبیل چاقی، افزایش قند خون، رشد ناقص بدن قرار دارند.

از جمله خطرناکترین خوراکی‌ها می‌توان به چیپس، پفک، شکلات، بستنی، نوشابه و ماء الشعیرهای شیرین اشاره کرد که این روزها به عنوان مهم‌ترین عامل بروز بیماری‌ها از سوی متخصصان تغذیه عنوان می‌شوند.

از طرفی متخصصان تغذیه بر این باورند از فصل تابستان و زمان تعطیلی مدارس می‌توان به عنوان بهترین فرصت برای اصلاح الگوی تغذیه کودکان استفاده کرد. این کار باعث می‌شود کودکان به خوردن غذاهای سالم عادت کرده و در مدرسه کمتر به سراغ چیپس و پفک بروند.

کارشناسان تکنیک‌هایی را معرفی کرده‌اند که با آن می‌توان جذابیت و ظاهر مواد غذایی سالم را افزایش داد به طوری که از دید کودکان خوشمزه‌تر به نظر برسند. به عنوان مثال ذرت را می‌توان جایگزین مناسبی برای چیپس و پفک به حساب آورد و برای طعم دادن به آن می‌توان از ادویه هایی مثل فلفل یا کاری بهره برد.

همچنین می توان از میوه های تازه و خوش طعم تابستانی مانند موز، انبه و سیب برای درست کردن سالاد میوه‌ای استفاده کرد. توجه کنید که تزیین میوه‌ها به اشکال زیبا در جلب توجه کودکان نقش کلیدی ایفا می‌کند.

متخصصان تغذیه می‌گویند شکلات به میزان کم برای کودکان مفید است اما مصرف بیش از حد آن می تواند باعث خرابی دندان و اضافه‌وزن در کودکان شود. به همین دلیل کارشناسان همواره استفاده از دانه های آجیل شیرین مثل کشمش، مویز یا سایر دانه‌ها مانند بادام، فندق، پسته، گردو و بادام زمینی را به عنوان جایگزین شکلات به والدین توصیه می کنند.

والدین توجه داشته باشند که با ترکیب ماست و قطعات تمشک یا شاه توت می‌توانند توجه کودکانشان را از دسرهای شکلاتی منحرف کنند و آنان را از خواص درمانی چنین معجونی بهره‌مند سازند.

منبع: وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران