سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

شاخص های دولت اسلامی در نگاه رهبر انقلاب - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شاخص های دولت اسلامی در نگاه رهبر انقلاب

مهمترین شاخص های دولت اسلامی که رهبر معظم انقلاب در دیدار با هیأت دولت در تاریخ ششم شهریور ماه سال 1392 مطرح نمودند ؛ عبارتند از :

شاخص اول) سلامت اعتقادی، سلامت اخلاقی و سلامت عملکردی :

 از شاخص‏‌های برجسته دولت مطلوب اسلامی این اعتقادات و نگاه صحیح به حقایق جامعه، منجر به سلامت عملکرد دولت خواهد شد.

رهبر معظم انقلاب در همین زمینه، تأکید کردند:« اصول و ارزشهای انقلاب در سخنان و مواضع امام، متجلی است و اگر عملاً پایبند و دلبسته آن‏ها باشیم و در مواقع ابهام نیز به آن‏ها رجوع کنیم، به فضل الهی، کارها «خوش‌‏آینده» خواهد بود و به پیش خواهیم رفت» .

 رهبر معظم انقلاب ، اطمینان و اعتماد کامل به وعده‌‏های یاری خداوند را کاملاً ضروری برشمردند و افزودند: «در تجربیاتی مانند پیروزی انقلاب، دفاع مقدس و غلبه بر شورش‌های متعدد قومی در اوایل انقلاب، ملت و مسؤولان کشور، تحقق وعده‌‏های پروردگار را کاملاً لمس کردند که این تجربه‏‌های ارزشمند، زمینه‌ساز اعتماد کامل‌تر به وعده‏‌های نصرت و یاری خداوند است».

شاخص دوم) خدمت به خلق و روحیه خدمت:

 دومین شاخصی که رهبر معظم انقلاب به آن پرداختند، خدمت به خلق بود. ایشان خدمت به مردم را گفتمان اصلی دولت اسلامی و فلسفه وجودی مسؤولان خواندند و تأکید کردند: « هیچ مسأله‌‏ای نباید مسئولان را از خدمت به مردم غافل کند. دیدگاه ها و سلایق متفاوت سیاسی - اقتصادی و اجتماعی، حاشیه است و خدمت به مردم متن، اجازه ندهید حاشیه‌‏ها بر متن اثر بگذارد ».

رهبر معظم انقلاب ، عبور سریع فرصت خدمت به مردم را به دولت جدید گوشزد کردند و افزودند: «به همه دولت های قبلی نیز گفتم که فرصت 4 یا 8 سال مسؤولیت، به‌‏سرعت می‏‌گذرد؛ اما همین مدت محدود، شامل فرصت‌های بی‏‌پایان برای خدمت به ملت است که نباید هیچ‌کدام را از دست داد».

حضرت آیت‏‌الله خامنه‌‏ای در بحث خدمت به مردم، نگاه و کار جهادی را ارزشمند برشمردند و افزودند: «کار جهادی به‏‌معنای بی‌‏قانونی نیست و من به‏‌شدت مخالف بی‌‏قانونی هستم اما در چارچوب قوانین نیز می‏‌توان به‌‏دور از نگاه مرسوم اداری، با «نگاه جهادی و شوق آرمانی»، عمل کرد و موانع را پشت سر گذاشت».

شاخص سوم) عدالت‏‌طلبی:

 همچنان‌که قبلاً نیز تأکید شده، ما در پی پیشرفت یا به تعبیر رایج، توسعه هستیم اما قطعاً این پیشرفت باید با عدالت همراه باشد و گرنه جامعه مانند کشورهای‏ غربی دچار شکاف و تبعیض و نارضایتی خواهد شد.

شاخص چهارم) سلامت اقتصادی و مبارزه با فساد:

 چهارمین شاخص دولت مطلوب از نگاه رهبر معظم انقلاب ، سلامت اقتصادی و مبارزه با فساد بود.

ایشان به اعضای دولت جدید یادآور شدند منصب حکومتی جایگاه وسوسه‌‏انگیز قدرت و منابع مادی است، مانند یک چشم بصیر و یک نورافکن قوی و دائم، مراقب باشید دستگاه تحت مدیریت شما از وسوسه فساد، دور و در امان بماند.

حضرت آیت‏‌الله خامنه‏‌ای با اشاره به ‏وجود دستگاه‌های نظارتی از هر سه قوه، خطاب به هیأت دولت افزودند:«فساد همچون موریانه است، با قاطعیت و تدبیر جلوی رخنه فساد، پارتی‌‏بازی، رشوه و اسراف را بگیرید تا اصولاً نیازی به ورود دستگاهای نظارتی به حیطه مدیریتی شما، پیش نیاید. رهبر انقلاب، کارکنان و مسئولان دستگاههای اجرایی را انسانهایی پاک و شریف برشمردند و افزودند: وجود چند انسان ناسالم، متأسفانه مثل میکروب، زحمات و تلاشهای کارکنان خدوم دستگاهها را زیر سؤال می‏‌برد که باید جلوی این‏کار را گرفت».

شاخص پنجم) مسئله قانون‏گرایی:

 حضرت آیت‌‏الله خامنه‏‌ای، قانون‏گرایی را از دیگر شاخص‏های بسیار مهم دولت مطلوب دانستند و افزودند: قانون، ریل حرکت دولت است و اگر به هر دلیلی از آن خارج شوید کشور و مردم، صدمه می‏‌بینند.

ممکن است برخی قوانین، ناقص و معیوب باشد اما ضرر عمل‏‌نکردن به همین قوانین بیشتر از اجرای آن‏هاست بنابراین تلاش کنید قانون‏گرایی در همه دستگاه ها نهادینه شود.

رهبر معظم انقلاب اجرای اسناد بالادستی از‏ جمله سیاست های کلی نظام و سند چشم‌‏انداز را از لوازم قانون‏‌گرایی برشمردند و افزودند: «مصوبات شوراهای عالی از‏جمله شواری‏‌عالی انقلاب فرهنگی و شورای‏‌عالی فضای مجازی که بسیار مهم است باید معتبر شناخته و براساس آن‏ها عمل شود. رهبر انقلاب در همین زمینه، سیاستهای کلی تحول نظام اداری را نیز بسیار مهم خواندند و افزودند: در اجرای این سیاستها متأسفانه تأخیر شده که باید آن ‏را اجرایی کرد».

شاخص ششم) حکمت و خردگرایی در امور:

رهبر معظم انقلاب با توصیه مؤکد به دولت برای استفاده از ظرفیت خوب کارشناسان داخلی در همه زمینه‏‌ها و عرصه ‏ها افزودند: «باید قبل از هر اقدام و حتی هر اظهارنظر و موضع‏‌گیری، مطالعات کارشناسی لازم انجام شود چراکه هزینه برطرف‏‌کردن تبعات منفی کارهای ناپخته و سخنان ناسنجیده بسیار زیاد است».

شاخص هفتم) تکیه به ظرفیت‌‏ درون زای کشور:

 کلید حل مشکلات، در ظرفیت ها و امکانات داخل کشور است که باید با خردمندی از آن‏ها بهره گرفت.

حضرت آیت‌‏الله خامنه‌‏ای، رهبر معظم انقلاب افزودند: «این حرف به‏‌معنای استفاده‏‌نکردن از ظرفیتهای بیرونی نیست بلکه نکته اساسی این است که نباید به خارج امید بست و به آن اعتماد کرد. واقعیت این است که از جبهه خصم، نمی‌‏توان و نباید انتظار دوستی و صمیمیت داشت» .

ایشان خاطرنشان کردند: «سهم هر کشور در مناسبات بین‌‏المللی به اقتدار درونی آن کشور وابسته است، بنابراین باید تلاش کرد روند اقتدار روزافزون داخلی کشور، استمرار یابد و تقویت شود».

منبع : پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)

Loading the player...
جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
عالی است .خسته نباشید علی ۱۳۹۶/۰۸/۱ ۱۹:۲۴
بسیار عالی بود سیدمصطفی ۱۳۹۶/۰۳/۶ ۱۹:۱۸

علی
عالی است .خسته نباشید
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۸/۱ ۱۹:۲۴
سیدمصطفی
بسیار عالی بود
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۳/۶ ۱۹:۱۸