سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

به صدا درآمدن زنگ رونق تولید در روستای تجنود - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

به صدا درآمدن زنگ رونق تولید در روستای تجنود

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، این روستا یک رودخانه دائمی به طول 5کیلومتر دارد که تا کنون ازآب این رودخانه به دلیل مناسب نبودن خاک مسیر آن برای کشاورزی، استفاده ای نمی شده و آب رودخانه در پایان مسیر 5کیلومتری در زمین شن و ماسه ای فرو می رفته است.
تعدادی از مردم روستای تجنود نیز به دلیل اینکه نمی توانستند از این آب در مکانی مناسب برای کشت و کار بهره بگیرند به شهرهای بزرگ مهاجرت کرده اند و تنها شغل بازماندگان نیز پرورش تعداد محدودی دام بود.
اما سال گذشته یک دستگاه پمپاژ آب از محل اعتبارات دفتر رهبر معظم انقلاب خریداری و در پایان مسیر رودخانه نصب شد که آب را به زمینهای واگذار شده از سوی منابع طبیعی در مکان مناسب و حاصلخیز پایین دست رودخانه پمپاژ می کند.
زمینهای منابع طبیعی 45هکتار است که به 90خانوار این روستا در مکانی پایین دست رودخانه واگذار شده است.
این 90خانوار که هر کدام نیم هکتار زمین در اختیار دارند از سال گذشته تا کنون زمینهای خود را با استفاده از آب رودخانه تجنود با دبی 15لیتر در ثانیه، زیر کشت انواع محصولات از جمله گندم، جو، رعفران، انگور، عناب، سبزی و صیفی جات برده اند.
مردم این روستا که اکنون تولید در زمینهای کشاورزی شان رونق گرفته است خواهان واگذاری زمین بیشتر از سوی منابع طبیعی برای افزایش تولیدات خود هستند.