جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

سفره زندگی

 

 

سفره زندگی

سفره زندگی


Loading the player...

بررسی آمار و علل طلاق نشان دهنده این واقعیت است که عدم آگاهی و شناخت صحیح والدین و جوانان نسبت به ازدواج، در وقوع این پدیده مؤثر است. شکی نیست پیوندی که محکمتر و ریشه دارتر شکل بگیرد، به راحتی گسسته نخواهد شد و ازدواج صحیح نیز در سایه انتخاب درست شکل می گیرد و حکم زیربنای یک زندگی موفق را دارد که آثارش بر کل زندگی سایـه می افکند. لذا پرداختن به "مقدمات، مراحل و الزامات ازدواج" از اولویتی مهم برخوردار است.

در گام بعدی باید توجه داشت که بسیاری از آسیب های اجتمـاعی از قبیل اعتیاد، انحـرافـات اخلاقی و اجتماعی و ... به یکباره اتفـاق نیفتاده و نیازمند دوره زمانی است. به عبارتی زمانی که کارکردهای خانواده برای هر یک از اعضاء تغییر کرده و به درستی انجام نشود، فرایند بروز چنین آسیب هایی شکل می گیرد. اختلال در کارکرد خانواده گاه به دلیل عدم آگاهی نسبت به وظایف رخ می دهد و گاه نیز در اثر نفوذ عوامل خارجی بروز می کند. از این رو "توجه و تبیین وظایف هر یک از اعضاء خانواده و آگاهی بخشی نسبت به استفاده صحیح از فضای مجازی و اهداف و ماهیت شبکه های ماهواره ای"، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بی تردید تربیت درست فرزندان که آینده سازان ایران اسلامی خواهند بود نیز مقوله ای بسیار مهم است که سلامت خانواده و جامعه را به دنبال داشته و از بروز آسیب های مختلف جلوگیری خواهد کرد.

براساس مقدمه فوق الذکر، تولید برنامه «سفره زندگی» در دستور کار شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی قرار گرفت تا سه هدف "کمک به مخاطب برای انتخاب صحیح و تشکیل خانواده موفق و پایدار"، "معرفی و شناساندن اهمیت و جایگاه خانواده و وظایف زن و شوهر در زندگی مشترک" و "آموزش تربیت صحیح فرزندان" را دنبال نماید.

مدت زمان برنامه 50 دقیقه است و از دو بخش زنده و ضبطی تشکیل شده است. در بخش زنده با حضور مجری و کارشناس در استودیو، به بررسی موضوع برنامه پرداخته می شود. پس از گذشت 20 دقیقه ابتدایی برنامه که به تبیین موضوع سپری می شود، امکان مشاوره تلفنی فراهم می گردد تا مخاطبین سؤالات خود را درخصوص موضوع برنامه درمیان بگذارند. این بخش که "زنگ مشاوره" نام دارد با هدف تقویت جنبه تعاملی با مخاطب طراحی شده و بخش ثابت برنامه خواهد بود.

در فواصل بخش زنده برنامه آیتم هایی پخش می شود که عبارتند از:

- در سفره زندگی: این آیتم بخش ابتدایی برنامه است که به بیـان موضـوع، مهمـان و آیتـم هایـی که قـرار است در برنامه پخش شوند؛ می پردازد. این بخش با این عبارت شروع می شود که "در سفره زندگی امروز دعوتیم به ......".

- در همین حوالی:  این آیتم می تواند به صورت گزارش یا مصاحبه تولید گردد. در فرم گزارش، دوربین به میان مردم می رود و با مطرح کردن موضوع برنامه، از آنان درخصوص اهمیت موضوع، میزان درگیری آن ها با موضوع و نیز سؤالاتی که در این زمینه دارند می پردازد. در شکل مصاحبه نیز با توجه به موضوع برنامه در صورت وجود مصادیق مرتبط با موضوع یا وجود کارشناسان و مسئولان متخصص و مرتبط با موضوع می توان به مصاحبه با آنها پرداخت. این آیتم به صورت ثابت تولید و پخش خواهد شد.

- یک قاب زندگی: این آیتم با هدف پرداختن به سادگی و صفای زندگی مشترک نسل قدیم طراحی شده که به یقین در فراز و نشیب زندگی، خاطرات، پندها و گفتنی هایی برای نسل امروز دارند. این آیتم به صورت مستند گزارشی تولید خواهد شد . این آیتم متغیر بوده و هفته ای یک مورد تولید و پخش خواهد شد.

- خانواده و اقتصاد: این آیتم با هدف کمک به اقتصاد خانواده در سه جهت حرکت می کند: 1) آموزش روش های صرفه جویی اقتصادی و افزایش بهره وری در محیط خانه. 2) آموزش مسائل مورد نیاز خانواده در زمینه های اقتصادی اعم از پس انداز، دخل و خرج و ... . 3) آموزش مهارت های مختلف هنری یا ترفند های صرفه جویی اقتصادی برای محیط خانه و یا کارگاه جهت استفاده از ظرفیت زنان در راستای اقتصاد مقاومتی و ترویج کار در خانه. این آیتم متغیر بوده و به صورت هفته ای یک مورد تولید و پخش خواهد شد.

- نماهنگ و وله های گرافیکی.

شما هم استانی های عزیز می توانید در ساعت 17:00 روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته، بیننده این برنامه از شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی (خاوران) باشید. تکرار برنامه نیز در ساعت 14:35 روز بعد پخش خواهد شد.

- موضوعات برنامه شامل سه دوره: "قبل از ازدواج (انتخاب همسر، خواستگاری و نامزدی تا ازدواج)"، " زندگی مشترک" و " تربیت فرزندان" می باشد که ریز موضوعات هر دوره بدین شرح است:

دوره اول) قبل از ازدواج (شامل انتخاب همسر، خواستگاری و نامزدی تا ازدواج) که این فصل شامل:

1) "بررسی سن ازدواج" که ریزموضوعات آن عبارتند از: بلوغ جسمی، بلوغ عقلی، شرایط اجتماعی، شرایط اقتصادی، شرایط خانوادگی، موانع ازدواج، ازدواج به موقع وپیامدهای آن، عواقب ازدواج دیر هنگام، علل بالا رفتن سن ازدواج، راهکارهای تشویق به ازدواج.

2) "انتخاب همسر" که ریز موضوعات آن عبارتند از: فاصله سنی، طریقه آشنایی، همسطح بودن و شرایط خانواده ها و فاصله جغرافیایی.

3) "خواستگاری و آداب و رسوم آن" که ریزموضوعات آن عبارتند از: فلسفه و پیشینه خواستگاری، چرا پسرها باید خواستگاری کنند، شرایط مطلوب خواستگاری، مکان خواستگاری، آنچه باید در خواستگاری مطرح شود، وظیفه دختر و پسر در خواستگاری، وظیفه بزرگان در خواستگاری و تعیین مهریه و شرایط دیگر.

 4) "دوران نامزدی" که ریزموضوعات آن عبارتند از: فلسفه دوران نامزدی، طول دوران نامزدی، وظایف خانواده ها در دروان نامزدی و وظیفه طرفین در دوران نامزدی.

دوره دوم) زندگی مشترک:

ریزموضوعات این دوره عبارتند از: جایگاه و مقام خانواده و زن و شوهر، وظایف زن و شوهر در خانواده، شکل گیری هسته اصلی خانواده، تنظیم روابط درون و برون خانوادگی، قوانین و مقررات خانوادگی، اهمیت ابراز عشق و علاقه به همسر، لباس بودن زن و شوهر برای یکدیگر، زیبایی های زندگی مشترک، زن و شوهر سنگ صبور یکدیگر، مدیریت امور خانوادگی، اختلاف نظرها، معنای استقلال، معنای زنانگی و مردانگی، نفوذ و تاثیرات خارجی بر خانواده، ماهیت عوامل خارجی تاثیرگذار، راهکارهای مقابله با نفوذ، روش صحیح استفاده از فضای مجازی و موضوعات دیگر به اقتضای مباحث. 

دوره سوم) تربیت فرزندان:

ریزموضوعات این دوره عبارتند از: جایگاه فرزند در کارکرد خانواده، تقسیم بندی دوران سنی فرزندان و اقتضائات هر یک، روش برخورد در دوران کودکی، وظایف پدر و مادر در دوران کودکی، آموزش مهارت ها و آشنایی با محیط بیرون، مشکلات دوران کودکی، دوران نوجوانی، اقتضائات دوران نوجوانی، تغییرات روحی و فکری، سن بلوغ، شکل گیری شخصیت، میزان تکیه به پدر و مادر، مشارکت در امور خانواده و آموزش تصمیم گیری.

سال تولید: 1395

تهیه کنندگی این برنامه را «عبدالله امانیان» بر عهده دارد. سایر عواملی که در تولید این برنامه همکاری می کنند بدین شرح است :

کارگردان تلویزیونی: سید علی اصغر طهماسبی

دستیار تهیه کننده: باقر صادقی

مجری : انسیه نایبی فر

تصویربرداران: محمد بهشتی، حسن اکبری، مهدی مودی، سعید رضایی، آلاله امامی

صدابردار: احسان جعفرزاده

نویسنده: حمیده رضایی، عبدالله امانیان

نورپرداز: احمد نیک فرجام

تدوینگر: عبدالله اسماعیلی

رای شما
میانگین (6 آرا)
The average rating is 3.0 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام و تشکر از دست اندرکاران برنامه سفره زندگی... امید محبت زندگی ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ ۱۱:۰۶
سلام. من با خانمم زندگی آرامی دارم. اما گاهی دخالت... محمدی از مود ۱۳۹۵/۰۶/۱۳ ۰۸:۵۱
با سلام. یکی از مشکلات زندگی من نداشتن اعتماد به... امید ۱۳۹۵/۰۶/۱۳ ۰۸:۳۷
در برنامه تان از نمایش هم استفاده کنید تا بتوانید... مهراوه ۱۳۹۵/۰۵/۲۴ ۱۴:۴۷
لطفا در برنامتون به ازدواج های فامیلی و مشکلات... مهراوه ۱۳۹۵/۰۵/۲۴ ۱۴:۴۵
با سلام لطفا در برنامه تان در خصوص صرفه جویی در... فاطمی ۱۳۹۵/۰۵/۱۰ ۱۰:۰۹
با سلام. ضمن تشکر از برنامه تان لطفا درخصوص دوستی... مهرشهر ۱۳۹۵/۰۵/۷ ۱۰:۳۵
با سلام. لطفا در برنامه به لجبازی کودکان و نحوه... پیشنهادی برای برنامه ۱۳۹۵/۰۲/۷ ۰۹:۲۹

امید محبت زندگی
با سلام و تشکر از دست اندرکاران برنامه سفره زندگی که زحمت زیادی برای این برنامه می کشند. لطفا درمورد فرزند دختر و پسر هم به خانواده ها بگین که بین بچه ها تفاوت نذارن و هر دو گروه رو دوست داشته باشن. هنوز هم بسیاری از خانواده ها روی فرزند پسر داشتن خیلی حساسن
+2 (2 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ ۱۱:۰۶
محمدی از مود
سلام. من با خانمم زندگی آرامی دارم. اما گاهی دخالت های خانواده زنم باعث میشه ما با هم دعوا کنیم و حتی کار به قهر چند روزه هم میکشه.
لطفا در مورد دخالت خانواده ها در زندگی زوجین در برنامه صحبت کنین شاید کمتر دخالت کنن
+3 (3 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۶/۱۳ ۰۸:۵۱
امید
با سلام. یکی از مشکلات زندگی من نداشتن اعتماد به نفس هست. علیرغم همه توانایی هایی که دارم متاسفانه چون اعتماد به نفس لازم را ندارم نمی توانم خودم را نشان بدهم و از این بابت همیشه در رنج و عذابم.
لطفا در برنامه هایتان در مورد اعتماد به نفس و راهکارهای افزایش آن صحبت کنید و مشاوره دهید.
+3 (3 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۶/۱۳ ۰۸:۳۷
مهراوه
در برنامه تان از نمایش هم استفاده کنید تا بتوانید پیام ها را بهتر به مردم آموزش بدهید.
+2 (2 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۵/۲۴ ۱۴:۴۷
مهراوه
لطفا در برنامتون به ازدواج های فامیلی و مشکلات ناشی از آن هم بپردازین تا اینقدر خانواده ها از همان دوران کودکی، عقد دخترها و پسرهای فامیل رو تو آسمون نبندند.
+2 (2 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۵/۲۴ ۱۴:۴۵
فاطمی
با سلام
لطفا در برنامه تان در خصوص صرفه جویی در مصرف آب پیام های کوتاهی بخوانید.
به عنوان مثال:
- برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آنرا به کمتر از ٥ دقیقه برسانید، چون در این صورت ماهیانه حدود ٤٠٠٠ لیتر آب صرفه جویی خواهد شد.
- اگر دوش حمام شما بتواند در طی کمتر از ٢٠ ثانیه یک ظرف چهارلیتری را پر از آب کند در آنصورت حتماً آنرا با یک سر دوش کاهنده مصرف تعویض نمایید.
- در باغچه خانه، درختان، بوته ها و چمن های بومی و مقاوم به خشکی که به آب کمتری نیاز دارند و تحمل ماههای گرم تابستان را دارند؛ بکارید. این گونه ها هنگام کاشت، نیازی به آبیاری مرتب ندارند و معمولاً یک دوره خشکی را بدون آبیاری، به خوبی تحمل می کنند در یک منطقه گیاهانی را در کنار هم بکارید که نیازی مشابه داشته باشند. بهتر است از روش آبیاری قطره ای استفاده شود. از کاشت گیاهانی مانند چمن و شمشاد که هر روز نیاز به آبیاری فراوان دارند؛ خودداری کنید.
+2 (2 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۵/۱۰ ۱۰:۰۹
مهرشهر
با سلام. ضمن تشکر از برنامه تان لطفا درخصوص دوستی های قبل از ازدواج هم در برنامه تان صحبت کنید.
+3 (3 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۵/۷ ۱۰:۳۵
پیشنهادی برای برنامه
با سلام. لطفا در برنامه به لجبازی کودکان و نحوه برخورد پدرها و مادرها با این موضوع بپردازید. درخصوص نحوه کنترل بچه ها در اینترنت و دوستی های قبل از ازدواج هم پرداخته شود
+3 (5 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۲/۷ ۰۹:۲۹